SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı tarih oluyor

  • Giriş : 02.11.2006 / 00:00:00

SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığının yerini alacak olan Sosyal Güvenlik Kurumunun (SGK) olağanüstü genel kurulu 24 Kasım 2006'da yapılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Genel kurulda oy kullanacak 66 delege, SGK'nın 5 yönetim kurulu asil ve yedek üyelerini seçecek. Toplam 10 kişiden oluşan yönetim kurulunun diğer üyeleri ise atama yoluyla belirlenecek.

Genel kurulda temsil edilecek kurum ve kuruluşlar ile temsilci sayıları şöyle:

“Sayıştay Başkanlığı 1, Milli Savunma Bakanlığı 1, İçişleri Bakanlığı 1, Maliye Bakanlığı 1, Sağlık Bakanlığı 1, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı 1, DPT Müsteşarlığı 1, Hazine Müsteşarlığı 1, Özürlüler İdaresi Başkanlığı 1, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğü 1, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü 1, YÖK Başkanlığı 1, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu 9, Türk-İş 7, DİSK 1, Hak-İş 1, Türkiye Kamu-Sen 4, KESK 3, Memur-Sen 2, TZOB 5, TOBB 2, TESK 2, Türkiye İşçi Emeklileri Derneği 7, Tüm İşçi Emeklileri Derneği 1; İşçi, Memur, Bağ-Kur Emeklileri Derneği 1, Türkiye Barolar Birliği 1, Türkiye Noterler Birliği 1, Türk Tabipler Birliği 1, Türk Diş Hekimleri Birliği 1, Türk Eczacılar Birliği 1, Türk Veteriner Hekimler Birliği 1, TMMOB 1, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği 1, Türkiye Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Birliği 1.”

YÖNETİM KURULUNUN YAPISI

5502 Sayılı Sosyal Güvenlik Kurumu Kanunu'na göre, SGK'nın yönetim kurulu 10 üyeden oluşacak. Kurumun en yüksek karar, yetki ve sorumluluğunu taşıyacak olan yönetim kurulundaki başkan, başkan yardımcısı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve Hazine Müsteşarlığından gelecek 5 temsilci müşterek kararname ile atanacak.

Genel kuruldaki işveren, işçi, kamu görevlisi, emekli ile esnafları temsil edecek 5 üye ise genel kurulda belirlenecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious