SSK, Kılıçdaroğlu'nu incelemeye aldı

SSK, Kılıçdaroğlu'nu incelemeye aldı.10867
  • Giriş : 15.03.2009 / 01:35:00
  • Güncelleme : 14.03.2009 / 23:29:01

On aylık torununa sigorta yapıldığı ortaya çıkan CHP'li Kemal Kılıçdaroğlu, zor durumda.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kılıçdaroğlu'nun 'etik dışı' olarak nitelediği işlem için Sosyal Güvenlik Kurumu da (SGK) devrede. SGK İzmir İl Müdürü Mustafa Keskin, "Kılıçdaroğlu'nun torunu Duru Nadir, sigortalı yapıldığında 10 aylık. Bununla ilgili inceleme başlatıldı. Firmada 78 tane bu durumda çocuk olduğu için henüz sonuçlandıramadık. 1 haftaya kadar sonuçlanır. Ancak bu durumda olanların tamamına yakını fiilî olarak çalışmamış. Bunların sigortalılığı iptal edildi." dedi. Keskin, Duru Nadir'in henüz 10 aylıkken 2 gün çalışmış gösterildiğini anlattı. Aynı reklam şirketinin Nadir'in yanı sıra 78 çocuğu daha sigortalı gösterdiğini dile getirdi. Keskin, "Bu firmanın sigortalı bildirimde bir iki gün içinde büyük artış gösterdiği görülüyor. Ancak sonra tekrar geri düşüyor." ifadelerini kullandı. SGK yetkilileri, Kılıçdaroğlu'nun torununun sigortasının da fiilî çalışmaya dayanmadığını ve iptal edileceğini belirtiyor.

Sosyal Güvenlik Reformu'nun yasalaşma sürecinde bazı aileler ilginç bir hileye başvurdu. Çocuklarını, 65 yaş sınırından etkilenmemesi için reklam ajansı, matbaa ve benzeri işyerlerinde sigortalı gösterdi. Reformun ilgili maddesinin yürürlüğe gireceği 30 Nisan 2008 öncesinde bu yöntemle 571 bin çocuk sigortalı oldu. Bu rakamın 141 bini, 0-15 yaş arasındakilerden oluştu. Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) denetim memurlarının yaptığı denetimlerde 40 bin çocuğun sigortası, fiilî çalışmaya dayanmadığı için iptal edildi. SGK denetimlerini sürdürüyor.

Kemal Kılıçdaroğlu'nun torununun da bu kapsamda sigortalı yapıldığı ortaya çıkmıştı. CHP'li adayın İzmir'de yaşayan büyük kızı Azime Nadir'in çocuğu Duru Nadir'in, SGK kayıtlarında henüz 10 aylıkken bir firmada 2 gün çalıştığı ve 40 TL para kazandığı görülüyor. 29 ve 30 Nisan'da çalışan Duru, daha sonra işten ayrılmış. Duru bebeğin sigorta girişinin, yasanın ilgili maddesinin yürürlüğe gireceği 30 Nisan'ın bir gün öncesine denk gelmesi dikkat çekiyor. Benzer bir durum SGK Başkan Yardımcısı Veysel Uyar'la ilgili yaşanmıştı. Uyar'ın iki çocuğunun reformdan önce sigortalı gösterildiği belirlenmişti. Ancak SGK Ankara İl Müdürlüğü'nün yaptığı denetim sonucunda Uyar'ın çocuklarının sigortası iptal edildi.

Uzun tartışmaların ardından yasalaşan Sosyal Güvenlik Reformu'nun yürürlük tarihinden önce sigorta girişi yapanlar üç önemli avantaj elde etti. Reformdan önce sigortalı olanların emekli maaşı hesaplanırken ilk 10 yıl için aylık bağlama oranı yüzde 3 olarak kabul edilecek. Reformdan sonra işe girenlerde ise bu oran bütün yıllar için yüzde 2 olacak. Bu durum, yasa yürürlüğe girmeden 1 gün önce sigortalı olanların, sisteme sonradan girenlere göre yaklaşık yüzde 10 daha fazla emekli maaşı almasını sağlayacak. Reform, yasanın ardından işe girecek olanların emekli olduktan sonra çalışmalarını engelliyor. Ancak reformun yürürlüğünden bir gün önce bile sigortalı olanlar, emekliliklerinde hem maaş alıp hem de çalışabilecek. Emeklilik için 65 yaşını da beklemeyecekler. Aynı şekilde reformdan önce işe girenler, 7 bin 200 gün prim yerine 7 bin günle emekli olabilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*