SSK devri, ilaç giderlerini artırdı

  • Giriş : 25.07.2006 / 00:00:00

CHP Bursa Milletvekili Kemal Demirel'in Başbakan Erdoğan'ın cevaplaması için verdiği soru önergesine Sağlık Bakanlığı'ndan cevap geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Son günlerde basında ilaç harcamaları ile ilgili olarak yer alan açıklamaların halkın kafasını karıştırdığını ifade eden Kemal Demirel, Sağlık Bakanı ilaç harcamalarında her hangi bir artış olmadığı yönünde açıklamalar yaparken, Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan'ın ve Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın ilaç harcamalarının son dönemlerde çok fazla arttığı ve bu artışın ekonomiyi olumsuz yönde etkilediği yönündeki açıklamaları üzerine Kemal Demirel, Başbakan'ın cevaplaması üzerine Meclis Başkanlığına soru önergesi verdi.

Soru önergesinde Demirel, sağlık alanında tasarruf yapılmasının mümkün olamayacağını, ancak akılcı politikalarla bu yönde yapılacak olan çalışmaların halkımızın bilinçli ilaç kullanımının sağlanması ve iyi bir koruyucu hekimliğin desteklenmesi ile iyi yönde yönlendirilebileceğini söyledi. Sağlık Bakanlığı aracılıyla yanıtlanan soru önergesinde son beş yılda ilaç harcamalarının hızlı bir şekilde artması dikkat çekiyor.

SSK hastanelerinin Sağlık Bakanlığı'na devredilmesinden önce ilaçların ithalatçı ve imalatçı firmalardan satış fiyatları üzerinden alındığı, dolayısıyla depocu ve eczecı karı ödenmediği belirtilen cevapta, hastanelerin devrinden sonra ilaçların anlaşmalı eczanelerdan alınması sonucu harcamaların arttığı vurgulandı. Cevapta, şu görüşlere yer verildi:

"2005 ve 2006 yılı Mayıs ayına kadar en fazla para ödenen ilk 50 kalem ilaç içerisinde Etol Fort, Majezik, Ketek 40 ve Spirival gibi ilaçlar yer almakta. Kurum hastanelerinin Sağlık Bakanlığı'na devri ve bu hastanelerdeki eczanelerin kapanması sonucu sigortalılar ilaçlarını, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı hastaları gibi piyasa eczanelerinden temin etmesi ve taleplerin karşılanması ilaç giderlerinin artmasına yol açmıştır. İlaç giderlerinin artması karşısında gerekli önlemlerin alındığı belirtilen yazıda, bu durumun sağlıkta tasarruf gibi algılanmasının yanlışlığına dikkat çekilmiş."

Genel Sağlık Sigortası uygulamasına geçildiğinde sağlıkla alakalı bir çok problemin çözülebileceği belirtilen yazıda, sürekli iyileştirme esas alınarak vatandaşların kaliteli sağlık hizmeti alacağı ifade edilmiş. Sağlıkta tasarrufun sözkonusu olmadığı belirtilen cevap metninde, etkin fayda/maliyet kriterlerine göre sürekli sağlık harcamalarının kontrol altına alınacağı belirtilerek, aile hekimliği uygulamasının genelleştirilmesiyle sağlıkta kalitenin artacağı belirtilmiş.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious