SSK krizine pansuman çözüm

  • Giriş : 29.12.2006 / 00:00:00

Akdeniz Üniversitesi (AÜ), SSK'lı hastaları kabul etmeye başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bir süre önce 11 milyon YTL'yi bulan alacağını öne sürerek SSK'dan sevkli hastaları kabul etmeyen üniversite yönetimi, SSK Sağlık İşleri Antalya İl Müdürü Dr. Sait Baydur'un, "Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Hastanesi'ne olaydan önce 18 milyon YTL ödeme yaptık. Üniversite konuyu saptırıyor." açıklamasından sonra hasta kabulüne başladı. Üniversite yönetimi, aldığı yasak kararı sonrasında başta Vali Alaaddin Yüksel olmak üzere AK Parti İl Başkanı Hamza Taş tarafından ağır bir dille eleştirilmişti.

Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Akdeniz Üniversitesi, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Birol Aydemir'in bayram sonrasında konuyu çözme teminatı vermesi üzerine hasta sevklerini tekrar kabul ettiklerini bildirdi. Açıklamada şu görüşlere yer verildi: "Bu kararımız teminatın yerine getirilip getirilmemesine bağlı olarak tekrar gözden geçirilecektir. Yaşanan sorunlar kurumun ürettiği sağlık hizmetinin niteliğini bozmaktadır. Yerel politikacılara da tavsiyemiz önce ilgilendikleri konu ile ilgili bilgi sahibi olmaları, daha sonra ülkenin sorunlarının gerçek çözümleriyle uğraşmalarıdır."

Bu arada SSK Sağlık İşleri Antalya İl Müdürü Sait Baydur, AÜ Hastanesinin SSK'dan alacağına ilişkin açıklanan rakamların gerçeği yansıtmadığını savundu. Yapılan protokolde, fatura bedellerinin 30 gün içinde incelenip 45 gün içinde ödeneceği hükmü olduğunu belirten Baydur, aylık faturaların incelenememesi durumunda, fatura tutarının yüzde 70'inin, geri kalan bedelin de incelenme sonrası ödendiğini kaydetti.

SSK Sağlık İşleri Antalya İl Müdürlüğünün yeni hizmet binasına taşınması ve arşiv belgelerini koyacak depo bulamaması nedeniyle faturaları inceleyemediklerini söyleyen Baydur, kriz yaşanmadan önce AÜ Hastanesine ocak, şubat, mart, nisan, haziran ve ağustos aylarına ait tedavi faturalarından ödeme yapıldığını belirtti.

SSK'nın 1 Ocak 2006'dan bu yana AÜ Hastanesine 28 milyon 928 bin YTL borcu olduğunu belirten Baydur, şöyle devam etti: ''AÜ Hastanesine kriz öncesinde avans kapama olarak 18 milyon YTL ödeme yapıldı. Tıbbi hatalardan dolayı faturalardan ise 2.2 milyon YTL kesinti yaptık. Ancak AÜ Hastanesi, faturaların incelenmeden tüm alacaklarının ödenmesi istiyor. Yapacağımız ödemelerle AÜ Hastanesine 2.5 milyon YTL borcumuz kalıyor. Personelimiz faturaları incelemek için özveriyle çalışıyor."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious