SSK şikayetleri azaltmayı planlıyor

  • Giriş : 12.09.2006 / 00:00:00

SSK, özel hastanelere gelen günde 30 SSK'lı hastaya bakma sınırı ile şikayetleri azaltmayı planlıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) ile protokol imzalayan özel hastanelerde bir doktor günde en fazla 30 SSK'lı hastaya bakabiliyor. SSK Sağlık İşleri Genel Müdürlüğü, uygulama ile hastalardan gelen şikayetleri en aza indirmeyi hedefliyor.

Özel hastanelerin kapılarını 30 Mart 2005 tarihinde itibaren SSK'lı hastalara açan Sosyal Sigortalar Kurumu yeni bir uygulama başlattı. Kurum, geçtiğimiz aylarda özel hastanelerle yaptığı protokole yeni bir düzenleme getirdi. Buna göre, artık bir doktor, günde sadece 30 SSK'lı hastaya bakacak. Bu sayı gün içinde aşılmayacak. Bu durumda doktorlar saatte 4 hastaya bakacak.

Devlet hastanelerindeki kuyruklara aza indirmek amacıyla başlayan uygulama pek çok sıkıntıyı da beraberinde getirmişti. Daha önce hastaları hosteslerle karşılayan pek çok özel hastane bu uygulamadan vazgeçmiş, SSK'lı hastalar için özel bankolar oluşturulmuş, muayene süresi ise 10 dakikaya kadar düşmüştü.

Bu konularla ilgili kendilerine sık sık şikayet geldiğini belirten SSK yetkilileri, uygulamadan önce özel hastanelerdeki doktorların sınırsız sayıda hastaya baktıklarına dikkat çekerek, "Şikayetleri en aza indirmeyi amaçlıyoruz" dedi.

Edinilen bilgiye göre, Türkiyede yaklaşık 300 özel hastane bulunurken, SSK bu hastanelerin 160'ından fazlasıyla anlaşma imzaladı.

ÖZEL HASTANELER UYGUMAYI ÇİFTE STANDART OLARAK GÖRÜYOR

Özel Hastaneler Platformu Derneği Başkanı Mehmet Altuğ, ise uygulamayı çifte standart olarak nitelendirdi. Devlet hastanelerinde bir doktorun günde 100 hastaya baktığını bazı hastanelerde ise söz konusu sayısının 120'ye kadar çıktığını aktaran Altuğ, "Özel hastaneler günde 30 hastanın üzerine çıkmasın ama devlet hastaneleri istediği kadar bakabilir deniyor. Böyle bir uyguma bu noktada anlamlı değil" diye konuştu.

Özel hastanelerin SSK ile protokol imzalaması ile birlikte hastaların devlet hastanelerinden kaçarak özellere gelmeye başladığına dikkat çeken Altuğ, "İlk zamanlar yoğun talep nedeniyle sıralar oluştu. Bazı özel hastanelerin muayene süresini 5-10 dakikaya kadar düşürdüğü de doğru. Ama bu hastaneler çok azınlıkta. Uygulama öz itibari ile doğru ancak, devlet hastanelerinde böyle bir sınırlama getirilmezken özel hastanelere getirilmesi anlamsız" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious