SSK ve yeşil kartlıya müjde!

SSK ve yeşil kartlıya müjde!.14596
  • Giriş : 17.02.2008 / 12:00:00

Artık sevksiz olarak üniversite ve özel hastanelere gidilebilecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Sosyal Güvenlik Reformu Kanunu Tasarısı'na Meclis Plan-Bütçe Alt Komisyonu'nda son şekli verildi. Komisyon Başkanı AK Parti Ankara Milletvekili Zekai Özcan'ın verdiği bilgiye göre tasarıda yapılan düzenleme ve değişiklikler şunlar:

SSK'lı ve yeşil kartlılar da artık sevksiz olarak üniversite hastanelerine ve özel hastanelere gidebilecek. Yurtdışı müteahhitlik hizmetlerinde çalışan işçilere kısa vadeli sigorta yapılacak. Bu yöntemle Irak'ta düşen uçakta ölen işçiler ile Kazakistan'daki saldırıda yaralanan işçiler ölüm veya malullük aylığı almaya hak kazanabilecek. Genel Sağlık Sigortası kapsamında, bir işte çalışmayan kişilerin primlerini devlet ödeyecek. İşsizlik ödeneği alan vatandaşların sosyal güvenlik primleri de İş-Kur tarafından ödenecek.

MEMUR VE İŞÇİLER EŞİTLENİYOR

Tasarıyla SSK'lıların ölüm aylığından yararlanması için 900 gün prim ödeme şartı 1800 güne çıkarılıyor. İş-Kur tarafından 6 ay ödenen işsizlik ödeneği 2000 iş gününe kadar ödenebilecek. Devlet memurlarının ödeme gün sayısı da 3600 günden 1800 güne indirilerek memurlar ile işçiler eşitleniyor. Böylece 3600 gün şartı nedeniyle ölüm aylığı alamayan binlerce dul ve yetimde ölüm aylığı alabilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious