SSK'dan sahte belgeyle emeklilik

  • Giriş : 27.02.2007 / 00:00:00

Gaziantep'te Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK)'ndan sahte belgelerle emekli olduğu belirlenen 2 bin 450 kişinin emekliliğinin iptal edildiği bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Geçen yıl ağustos ayında bir ihbarı değerlendiren SSK müfettişleri, kent merkezinin çeşitli semtlerinde hayali adreslerde sahte belgelerle kurulan şirketlerde işçi olarak gösterilen ve SSK'ya bildirge verilerek emekli olmaları sağlanan çok sayıda kişiyle ilgili soruşturmayı sürdürüyor.

SSK müfettiş ve avukatlarının 6 ayı aşkın bir zamandan beri sürdürdüğü soruşturma kapsamında, şu ana kadar 2 bin 450 kişinin hayali iş yeri ve sahte belgelerle emekli olduğu tespit edildi. Bu kişilerin emekliliklerinin iptal edildiği ve kendilerine ödenen maaşların yasal faiziyle geri alınması için gerekli girişimlere başlandığı öğrenildi.

SSK yetkilileri, 2 bin 450 kişiyle ilgili soruşturmanın devam ettiğini dile getirirken, ilk olarak soruşturması tamamlanan 20 dosya ile 482 kişi hakkında, SSK'ya zarara uğrattıkları iddiasıyla Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulduğunu belirtiler.

Bin 50 kişiyi içine alan 30 dosya ile ilgili soruşturmanın devam ettiğini belirten yetkililer, bu dosyalarla ilgili de önümüzdeki günlerde suç duyurusunda bulunulacağını dile getiriyorlar.

Haklarında savcılığa suç duyurusunda bulunulan 482 kişinin bir kısmının ikametgahının Gaziantep bir kısmının ise Adana ve Ankara olarak görüldüğünü belirten SSK yetkilileri, ancak bu illerde ikamet etmediklerinin anlaşıldığını söylediler.

SSK'dan haksız kazanç elde etmeye çalışan kişilerin sayısında ciddi artış gözlendiğini vurgulayan yetkililer, yasa dışı sistemin işleyişiyle ilgili şu bilgileri verdiler:

“Bu kişiler, emekliliğine 2-3 yıl kalmış vatandaşlara gidip, 'primini kendin yatırman kaydıyla seni şirketimde sigortalı gösterip emekli olmanı sağlayacağım' deyip vatandaşlardan prim parası topluyor. Şirket yetkilisi, SSK giriş bildirgesini kuruma verip sigortalının girişini yapıyor, ancak, prim borcunu ödemiyor. Vatandaş da SSK'ya gidip giriş bildirgelerinin verildiğini gördükçe prim parasını her ay işverene ödeyip emekli olacağı günü bekliyor. Emeklilik günü geldiğinde ise kuruma başvurup normal yoldan emekli oluyor. Vatandaşların bu tip insanlara kanmamalarını ve kuruma gelip primlerinin yatıp yatmadığını öğrenmelerini istiyoruz.”

117 KİŞİNİN DOSYASI EMNİYETTE

Gaziantep Emniyet Müdürlüğü yetkilileri ise SSK'nın dolandırılması olayı ile ilgili şu ana kadar Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığından 117 kişi hakkında düzenlenen dosyanın soruşturulmak üzere kendilerine ulaştığını bildirdiler.

Mali Büro Amirliği ekipleri tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, 20 kişinin ifadesine başvurulduğu, diğer kişilerin bulunmasında sıkıntı çekildiğini, ancak bulunup ifadelerinin alınması için çalışmaların aralıksız devam ettiğini belirtildi.

13 MUHASEBECİNİN ADI KARIŞTI

Gaziantep Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Başkanı Bayram Hamiş, yaptığı açıklamada, SSK İl Müdürlüğünden kendilerine gönderilen bir yazıda, hayali adreslerde sahte belgelerle kurulmuş bazı şirketlerin, vatandaşların SSK'dan emekli edilmeleri olayına 13 muhasebecinin adının karıştığını, bu üyelerle ilgili yasal işlemlerin başlatılmasının istendiğini söyledi.

Söz konusu yazı üzerine odaya kayıtlı bulunan 13 üyeyle ilgili yasal işlemlerin başlatıldığını belirten Hamiş, “Bu kişilerin bazıları odamıza üye değil kaçak çalışıyor. Odamıza üye olanları disiplin kurulumuza sevk ettik” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious