SSK'sız çalışan 4 milyon kişi var

  • Giriş : 16.04.2007 / 00:00:00

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özden Görücü, kayıt dışı istihdamın Türkiye için çok ciddi bir sorun olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Görücü, Kayıt Dışı İstihdamla Mücadele Projesi (KADİM) kapsamında Afşin'de düzenlenen seminerde yaptığı konuşmada, Türkiye'de çalışıp da SSK'lı olmayan 4 milyon, Bağ-Kur'lu olmayan 3,7 milyon kişi olduğunu vurguladı.
Kayıt dışı istihdamın yoğun olmasının sosyal güvenlik kurumlarının çıkmaza sürüklenmesine neden olduğunu ifade eden Görücü, şunları anlattı:
''Kayıt dışı istihdam Türkiye için çok ciddi bir sorun ve sorunun çözümü giderek daha büyük bir önem kazanıyor. KADİM bu sorunu çözmeye yönelik bir proje ve 81 ilde uygulanıyor. 4 yıl sürecek proje ile önemli sorunlara yol açan kayıt dışı istihdamın önüne geçilmesi amaçlanıyor.
Kayıt dışı istihdamın önlenmesi gelir dağılımındaki uçurumun azaltılması, çalışanların çalışma koşullarının izlenebilmesi açısından da önemli bir proje. Projenin başarıyla sonuçlandırılmasına herkes katkıda bulunmalı.'' Afşin Halk Eğitim Merkezi salonunda düzenlenen toplantıya İş-Kur İl Müdürü Nejdet Akben, Bağ-Kur İl Müdürü Süleyman Keçeoğlu, SSK İl Müdürü Mehmet Tatlı ile sanayici, işadamları, esnaf ve sanatkarlar katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious