SSK'yı 1 milyon YTL dolandırmışlar

  • Giriş : 07.02.2007 / 00:00:00

Değişik kişilere ait sağlık karnesi bilgileri üzerinden sahte evrak düzenleyerek, SSK'yı yaklaşık 1 milyon YTL zarara uğrattığı tespit edilen 9 kişi gözaltına alındı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ankara Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Şube Müdürlüğü Mali Suçlar Büro Amirliği tarafından değişik kişilere ait sağlık karnesi bilgileri üzerinden sahte evrak düzenleyerek, SSK'yı yaklaşık 1 milyon YTL zarara uğrattığı tespit edilen 9 kişi gözaltına alındı.

Mali Şube Amirliği tarafından Ankara'da faaliyet gösteren bir medikal firma aracılığıyla vatandaşların sağlık karnesi bilgilerini kullanarak düzenledikleri sahte evrak üzerinden SSK'yı zarara uğrattığı belirlenen Abdurahman A, Adnan A, Ahmet A, Cemalettin Ö, Leyla A, İlhan T, Ramazan Ş, Nevin Y, ve İhsan Z. gözaltına alındı. Bu kişilerin üzerinde kişilerle çok sayıda sağlık karnesi ve nüfus cüzdanı fotokopileri, hastalar adına düzenlenmiş sahte senetler, doktor ve hastane kaşeleri ve bilgisayarlar ile SSK'da bu konuyla ilgili olarak yürütülen soruşturmaya ait dilekçe örneği ele geçirildi.

Şebekenin ele başı olduğu iddia edilen Abdurahman A.'nın, kurduğu medikal şirketinde sağlık karnesi bilgilerini kullanarak, konuyla ilgisi olmayan kişileri bazı hastanelerde tedavi olmuş gibi gösterdiği belirtildi. Bu kişilere ait bilgiler üzerinden sahte evrak ve fatura düzenleyen şebekenin daha sonra SSK'dan para tahsilatı yaptığı kaydedildi.

Zanlılardan suçun işlendiği tarihlerde ödemelerden sorumlu SSK Sağlık İşleri İl Müdür Yardımcısı Cemalletin Ö. ile aynı yerde ödeme şefi olarak görev yapan Leyla A.'nın bu işlemleri onayladığı ve ödeme yapılmasını sağladığı da iddia edildi. Bu iki görevlinin SSK'ya gönderilen ve uygunluğunu inceleyen doktorların ''olumsuz'' görüşle geri çevirdiği dosyaları da işleme koyduğu ileri sürüldü.

SSK müfettişlerinin ilk tespitlerine göre, şebekenin lideri konumundaki Abdurahman A. ile Adnan A., İhsan Z. ve İlhan T.'nin, SSK tarafından ödeme emri verilen banka şubelerinden değişik tarihlerde toplam 1 milyon YTL para çektikleri belirtildi.

Ayrıca zanlıların kimlik bilgilerini kullandıkları vatandaşlar adına düzenledikleri sahte senetleri de bankalara teminat göstererek yüklü miktarda kredi çektikleri kaydedildi. Zanlılardan, söz konusu firmanın muhasebecisi olduğu belirlenen Ramazan Ş.'nin de şirketin bilançolarını yüksek göstererek, bankalardan çekilecek kredi miktarının artmasını sağladığı belirtildi.

''Yama'' operasyonu kapsamında başlatılan soruşturmanın sürdüğü, konuyla ilgili yeni gözaltılar olabileceği belirtilerek, zanlıların yarın ya da ertesi gün adliyeye çıkarılacakları belirtildi.

Mali Suçlar Büro Amirliği ekipleri ile yürüttüğü operasyondan sonra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu'nun ilgilileri telefonla arayarak teşekkür ettiği öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious