Stad cinayetine 20 yıl hapis

  • Giriş : 09.03.2007 / 00:00:00

Beşiktaş ile Çaykur Rizespor maçında Cihat Aktaş isimli 16 yaşındaki gencin öldürülmesi davası karara bağlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Mahkeme heyeti, katil zanlısı Fatih Sözüer'i(27) 20 yıl ağır hapis cezasına çarptırdı. Tutuksuz yargılanan 4 sanık ise beraat etti. İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya tutuklu sanık Sözüer, tutuksuz sanıklardan Şafak Kalkan ve avukatları katıldı. Sözüer son savunmasında, 22 Kasım 2004'te BJK İnönü Stadı'nda oynanan maç sırasında yaşanan olayda kendini korumak için bıçağını rasgele salldığını söyledi. Bıçağın kime geldiğini bilmediğini belirten sanık, öldürme kastının da bulunmadığını savundu. Daha sonra kendisinin de maç izlemeye gittiğini ifade eden Sözüer, suç aleti kartal başlıklı bıçağı görünce cinayet işlediğini anladığını kaydetti. Sözüre,"Kazara da olsa bir kişinin ölümüne sebebiyet verdiğim için çok pişmanım. Vicdan azabı duyuyorum'' dedi. Sanık son sözünde de pişman olduğunu belirterek tahliyesini istedi.

Mahkeme heyeti,Sözüer'in maç izlemeye gittiği statta, kartal başlı bıçakla Cihat Aktaş'ı kasten öldürdüğünün anlaşıldığını belirterek, sanığı 24 yıl hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi. Heyet, Sözüer'e verilen cezayı pişmanlık hali, duruşmalardaki saygılı tutumu, sabıkasız olması, içinde bulunduğu sosyal ve kültürel ortamı dikkate alarak 20 yıla indirdi.

Haklarında, ''cürüm eşyasını saklamak'' ve ''ölümle biten kavgaya el uzatmak'' suçlarından dava açılan Cenk Özbulak, Cihan Erdem, Şafak Kalkan ve Melih Işık hakkında bu suçları işlediklerine dair kesin delil bulunmadığının anlaşıldığını ifade eden mahkeme heyeti, 4 sanığın beraatlarına karar verdi. Heyet, suç aleti kartal başlıklı bıçağın da müsederesine hükmetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious