Stada aslan getirmeye suç duyurusu

Stada aslan getirmeye suç duyurusu.22646
  • Giriş : 12.05.2008 / 12:00:00

Prof. Dr. Orhan Kural, şampiyonluk kutlamaları sırasında stadyuma aslan getirerek, Hayvan Hakları Yasası'nı çiğnedikleri gerekçesiyle Galatasaray Kulübü yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulunacağını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İTÜ Maden Fakültesi Yeraltı İşletmeciliği Bölümü Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Orhan Kural, yaptığı açıklamada, sarı-kırmızılıların, Gençlerbirliği Oftaş Spor galibiyetinin ardından düzenlenen şampiyonluk kutlamaları sırasında bir kamyonetin kasasında Ali Sami Yen Stadı'na aslan getirildiğini hatırlattı.

Sarı-kırmızılı yöneticilerin kendi mutluluklarını kafesin içindeki hayvanın mutsuzluğu üzerine kurduklarını savunan Kural, ''Bu, arenalarda hayat bulan bir dönemin ortaçağ düşüncesidir. 5198 sayılı Hayvan Hakları Yasası'na göre hayvanların gösteri amaçlı kullanılması kesinlikle yasaktır'' dedi.

Kural, Galatasaray gibi köklü bir kulübün bu yasayı milyonlarca kişinin gözleri önünde rahatça çiğnediğini öne sürerek, şöyle konuştu:

''Tutsak, şaşkın, zavallı hayvanı kafesin içinde bir kamyonun arkasında stadyumda ışık, gürültü seli altında dolaştırdılar. Bu nasıl bir zihniyettir. Profesyonel yöneticilerin bu tutumu Galatasaray camiasına da zarar verdi. İnanıyoruz ki tüm Galatasaraylılar bu tablo karşısında mutlu olmadı. Hayvan hakları koruyucusu olarak, Galatasaray Spor Kulübü yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulunacağım.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious