Stadyumlara da yasak geliyor

  • Giriş : 20.04.2007 / 00:00:00

İstanbul Valiliği’nin, Belediye’nin açıkhava tiyatroları ve stadyumlardaki oturma düzenini sigara içimine göre düzenlemesini istediği bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İstanbul Valiliği’nin, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden açıkhava tiyatroları ve stadyumlardaki oturma düzenini sigara içimine göre düzenlemesini istediği bildirildi.

Taksilerde sigara içilmemesi için aldığı tavsiye kararıyla Taksiciler Odası’nın ’dumansız taksi’ kampanyası başlatmasını sağlayan İl Kanser Kontrol Danışma Kurulu’nun stadyum, açıkhava tiyatroları, internet kafeler ve vapurlar için aldığı benzer kararlar hayata geçirilmeyi bekliyor.

Kararın uygulanması için Taksiciler Odası’na uyarı yazısı yazan İstanbul Valiliği yetkilileri, internet kafelerin dumandan arındırılması için çalışmalara başlandığını belirtti.

İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde kurulan İl Kanser Kontrol Danışma Kurulu, 2005’ten bu yana benzer tavsiye kararlarına imza attı.

Sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin de aralarında bulunduğu 60’a yakın uzmanı kadrosunda barındıran Kurul, stadyum, açıkhava tiyatroları ve benzeri mekânlarda tütün mamulü kullanılmayan birimlerin ivedi olarak ayrılarak, vatandaşların pasif içicilikten uzaklaştırılmasını kararlaştırdı. Kurul’un, önerilerinden bugüne kadar sadece taksilerle ilgili olanı uygulanmaya başlandı. Kurul’un kararlarının daha önce rapor olarak dosyada kaldığını belirten İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, "Artık kararların hayata geçmesi için gerekli yazışmaları Valilik kanalıyla yürütüyoruz" dediler.

Gençleri korumak için

İnternet kafelere 12-18 yaş grubu gençlerin gittiğini belirten yetkililer, eğitim amaçlı mekânlar olduğu gerekçesiyle internet kafelerde etkin bir şekilde uygulanacağını bildirdi. Kurul kararı doğrultusunda valiliğin, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden açıkhava tiyatroları ve stadyumlardaki oturma düzenini sigara içimine göre düzenlemesi ve biletlerin de ayrı renk ve tarifeyle satılmasını istediği bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious