Stalin'in sinsi planı

Stalin'in sinsi planı.12556
  • Giriş : 10.04.2008 / 13:14:00
  • Güncelleme : 10.04.2008 / 13:51:24

Stalin boğazları ele geçirmek için Hitler'den yardım istemiş.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Sovyet arşivlerindeki şok bilgi.. Sovyet lider Stalin'in Hitler'den Çanakkale ve İstanbul boğazlarının ele geçirilmesi için Nazi Almanyası lideri Adolf Hitler'den destek istediği

Rus Vremya Novostey gazetesinde ''Nisan Dönüşü Protokollerde Geçmiyor'' başlığıyla yayımlanan haberde, arşiv belgelerinin incelenmesi sonucu 1941 yılında Nazi Almanyası ve ve Sovyetler Birliği arasındaki savaşı kimin başlattığının ortaya çıktığı kaydedildi.

Haberde, Stalin'in nisan 1941'de Hitler ile başlatacağı savaşın tarihini bizzat kendisinin belirlediği ifade edilerek, Stalin'in Almanya'ya karşı savaşı 1941 yılının sonbaharında başlatmayı planladığı kaydedildi.

Almanların kasım 1940'ta dünyayı bölmek için yeni bir girişimde bulunduğu belirtilen haberde, Türkiye ile ilgili şu bilgilere yer verildi:

''Dönemin SSCB Dışişleri Bakanı Vyaçeslav Molotov'un Berlin'i savaş öncesinde ziyareti sırasında, dünyanın paylaştırılması için yeni anlaşmalar yapması planlanıyordu. Ancak iki ülke bu görüşmeler sırasında anlaşmaya varamadılar.

Molotov, Balkanlar ile Finlandiya'nın Sovyetler Birliğine verilmesini talep ederken, İstanbul ve Çanakkale boğazlarındaki askeri birlikleri ele geçirmek için Türkiye'ye karşı açılacak savaşta Almanya'nın kendilerine destek vermesini istedi. Molotov'un önerisinde, SSCB ile Almanya'nın birleşerek Türkiye'ye karşı savaş başlatması bile öngörülüyordu. Tüm bunların 5 adet gizli protokolde imzalanması planlanıyordu.''

Haberde, Hitler'inse Sovyetler Birliği'nin sadece Asya'ya doğru ilerlemesini ve bu çerçevede Afganistan ile İran'ı ele geçirmesinin yeterli olacağını düşündüğü belirtilerek, ''Hitler, Avrupa'yı kimseyle paylaşmak istemiyordu'' denildi.

Molotov'un Berlin ziyaretinin başarısızlıkla sonuçlanmasının iki ülkenin birbirlerini rakip ve askeri düşman olarak görmeye başlamasına neden olduğu belirtilen haberde, iki ülke arasındaki çatışmaların işaretlerinin 1941 yılının başlarında net şekilde görülmeye başlandığı kaydedildi.

Sovyetler'in Nazi Almanyasının Balkanlar'daki varlığına karşı olduğu konusunda Berlin'e defalarca uyarıda bulunduğu ifade edilen haberde, şöyle denildi:

''Nisan ayında Nazi ordusu Bulgaristan'a girince, Türkiye de endişelenmeye başladı. Moskova, Türkiye hükümetiyle ilişkiye geçerek, Türkiye'nin Nazi Almanyası tarafından saldırıya uğrayacağını, Türklerin eline silah alarak kendi toprak bütünlüğünü korumaya çalışması halinde Sovyetler Birliği tamamen tarafsız olarak Türkiye'yi anlayışla karşılayacağını vurguladı. Bu аçıklama ile Moskova, Ankara'nın Bulgaristan veya Almanya ile savaşa girmesi halinde, arka cephesi konusunda emin olması için güvence vermişti.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious