stanbul'a göçün önüne geçmeliyiz!

  • Giriş : 04.11.2006 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'a göçün önüne geçilmesi gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Her gelenin İstanbul'a yerleşmesi için, "Bırakın yerleşsin" denilemeyeceğini belirten Erdoğan, "Buna hakkımız yok. Şehirlerin bizim üzerimizde hakkı var. Bunu unutmayalım." şeklinde konuştu.

Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin yapımını tamamladığı 25 yol, köprü ve kavşağın açılışını toplu olarak yaptı. Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda düzenlenen törende Erdoğan, 5 ayrı noktadaki açılışları video konferans yöntemiyle gerçekleştirdi. Başbakan Erdoğan burada yaptığı konuşmada, İstanbul'un artan nüfusu ve beraberinde getirdiği sıkıntılara işaret etti. İstanbul'un artık göç almaması gerektiğine işaret eden Erdoğan, "Israrla söylüyorum; İstanbul'a göçün önüne geçmek durumundayız. Anadolu'da yerinde iskanı temin etmek durumundayız. 'Bırakın yerleşsin' diyemeyiz. Buna hakkımız yok. Şehirlerin bizim üzerimizde hakkı var. Bunu unutmayalım Bununla biz dünyaya açılıyoruz. İstanbul aynı zamanda bizim vizyon şehrimizdir. Bir imaj şehrimizdir. Bunu unutmayalım. Nasıl değerli bir eşyanızı hassasiyetle koruyorsanız İstanbul'u da aynı şekilde korunmak durumundadır." şeklinde konuştu.

Şu anda İstanbul'da surların kenarına yapılmış birçok "ucube" kaçak yapılar bulunduğunu anlatan Erdoğan, "Yapılmış bunlar geçmişte. Bunlara neden müsaade ettiler acaba? Nasıl müsaade ettiler? Bu soruların cevabını sadece yasama, yürütme bulamaz., Yargı, yürütme ve yasama hep birlikte hareket etmek durumunda. Elele vererek bu soruların bulmak zorundayız. Çünkü burada bir ülkenini itibarı yatmamaktadır. Bir ülkenin geleceği yatmaktadır." ifadelerini kullandı.

-"NAKİT GİŞELER AZALTILMALI"-

İstanbul'un en büyük probleminin ulaşım sorunu oludUğunu belirten Başbakan Erdoğan, bu sıkıntının giderilmesi için önemli girişimlerde bulunulduğunu açıkladı. "Hamdolsun memnuniniyetle görüyoruzki; şehiriçi ulaşımı kolaylaştıracak projeler ardarda hayata geçiriliyor. " diyen Erdoğan, "Ama bekara karı boşamk kolaydır. Şuradan şuraya geçerken 1,5 saatte geçtiğini söylüyorum. Kardeşim haklısın ama dünyada da bu böyle. Aynı sıkıntı Newyork, Paris, Londra, Tokyo da yaşıyor. Bunlarda da var bu sıkıntı." şeklinde konuştu.

Boğaz köprülerindeki nakit geçişlerin olabildiğince azaltılması gerektiğini savunan Başbakan Erdoğan, "Nakit geçişi belki de bir iki gişeye indirmek lazım. Tamamiyle OGS'ye dönmesi lazımki gişelerde durma olmasın. Bunun tamamen yapılması lazım. Çözecek mi yine çözmez. Ama hiç olmazsa sıkıntıyı biraz daha azaltmış olur." dedi. Erdoğan şunları dile getirdi: "Üçüncü köprüye karşı çıkanlar var. Bu karşı çıkanlar da mimar ha. Üçüncü köprüye karşı çıkıyor. Niye karşı çıkıyor? Boğazın güzelliğini bozarmış. Beyefendi bütün imkanlar insanlık içindir. İnsan için hizmete ne gerekirse bu yapılır. Üçüncü köprü yapıldığı zaman diğer iki köprünün üzerindeki ağır vasıtaları oraya kaydıracaksın. İki köprüyü bunlardan kurtaracaksın. Dikey bağlantılarla şehir içinden üçüncü köprüye bağlantıyı kuracaksın. Yükü azaltalım. Bunu yapmaya mecburuz. Bunlar birinci köprüye de karşıydı zaten. Bunlar ikinci köprüye de karşı çıktılar. Bunlar geçmişin o malum zihniyetleridir. Biz bu konuda kararlıyız, çalışmalarımızı yapıyoruz. Önümüze kesilirse, engellenirsek halkımıza gideceğiz. Onu da söyleyeyim. Halkımıza 'Biz bütün hazırlıklarımızı yaptık, herşey hazır ama önümüz kesiliyor' diyeceğiz. Nerede önümüz kesilirse şikayet mercii halkımızdır. Hemen Kız Kulesi'nin güneyinden otomobil tüp geçidini de yapıyoruz. Şimdi ona başlıyoruz. Hazırlıklarımız tamamlandı, ihalesini yapacağız. Baktım bir zat bunu da eleştiriyor. 'Köprüler ve Marmaray varken buna ne gerek' falan diyor. Herhalde bu zat köprülerden geçmiyor. Özel helkopteri ile geçiyor. Takılmıyor trafiğe. İnsaf et yav. Bu vatandaş bu trafikte inim inim inliyor. Her sabah akşam karşıdan karşıya geçiş en az 1 saat, 1,5 saat sürüyor. Buna hakkımız yok. Zaman en büyük değer. Zamanı değerlendiremezsek modern ülkeler sıralamasından nasıl ön safa geçebiliriz? Onun için bu adımları atmak durumundayız. Marmaray, olumlu tüp geçiş, üçüncü köprü konusunda kararlıyız. Bunları biran önce yapıp bitireceğiz. Şimdilerde İstanbul'da bazı sıkıntılar yaşanıyor, yaşanacak. Bundan dolayı sevgili İstanbullu hemşehrilerim belediyemizi mazur görsünler. Her doğam sıkıntılı olur. Şu an İstanbul'da doğumlar olacak. Bunun için de tabiki bazısıkıntılar olacak. E yapmayalım mı, yapılmasın mı? Hem sıkıntıları aşalım diyoruz, hem de bunları aşmak için yapılan çalışmalara bazıları el kol hareketleri yapıyor, hakeretler ediyor. Kurtulmak için hepberaber bunlara katlanacağız. Yoluyla kavşağıyla, raylı sistemleriyle, köprüleriyle, tüp geçitleriyle,İstanbul'a yakışan ulaşım ağını bir an önce tesis etmek zorundayız. Tüm İstanbullular'a, istanbul'u ziyaret edenlere sesleniyorum. Biz bu şehre sevdalıyız."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious