Star Haber, Dündar'la Ergenekon Haber'e döndü

Star Haber, Dündar'la Ergenekon Haber'e döndü.9727
  • Giriş : 17.07.2008 / 21:29:00
  • Güncelleme : 17.07.2008 / 21:27:48

Uğur Dündar'la Star Haber, Uğur Dündar'la Ergenekon Haber'e döndü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dünkü bültende aleni çarpıtmayla, "gizli tanıklar ve Org. Hilmi Özkök" hedef tahtası yapıldı.

Darbe iddialarını yalanlamayan hatta yaptığı imalarla doğruluğu yönündeki inancı güçlendiren emekli Genelkurmay Başkanı Org. Hilmi Özkök, Uğur Dündar’ın hedef tahtası oldu.

Gün geçmiyor ki Org. Hilmi Özkök aleyhine bir haber Uğur Dündar’la Star Haber’de olmasın..

Üstelik Org. Özkök aleyhine yapılan bu haberlerde, Org. Özkök’e eleştiriyi en belaltı ve aşağılık kelimelerle yapanlar seçiliyor.

Toplumda itibarı şüpheli Yalçın Küçük ve Erman Toroğlu bu iş için Uğur Dündar’ın seçtiği iki isim oldu.

Dündar dün akşamki Ana Haber’de Erman Toroğlu’yu çıkartarak, tuhaf yorumlar yaptırdı. Org. Hilmi Özkök’ün “Ergenekon davasında tanık olur musunuz?” sorusuna verdiği “kasaptaki ete soğan doğramam, önce dava açılsın” sözleriyle ilgili Erman Toroğlu, “et ve soğan” ekseninde garip değerlendirmeler yaptı.

Kendisinin nasıl bel altı benzetmeler yaptığı tüm kamuoyu tarafından bilinen Erman Toroğlu’nun, bir özdeyiş üzerinden benzetme yapan Org. Özkök’ü eleştirmeye ne kadar hakkı var tartışılır.

Ancak Star Haber’in asıl derdi bu değildi. Geçmişte Erman Toroğlu’nun Org. Özkök’e “kodu mu oturtan” gibi sözlerle yaptığı hakaret tekrar tekrar ekrana getirildi ve Org. Özkök’ün sözleriyle birleştirildi. Sonrasında ise Erman Toroğlu’nun soğanlı etli muhabbeti üstüne eklendi.

Dündar'ın haberin sonunda yaptığı "Erman hoca çok vergi veriyor" yorumu ise evlere şenlikti.

YALÇIN KÜÇÜK’Ü DE ES GEÇMEMİŞTİ

Uğur Dündar’lı Star Haber, Org. Özkök’ü hedef alan yayınlarında önceki gün de Yalçın Küçük’ü kullanmıştı. Yalan olduğu kesin olarak ispatlanan Kara Kuvvetleri Brove’sinden Atatürk’ü sökme gibi iftiralarla Yalçın Küçük’ün Org. Özkök’e hakaretleri uzun uzun yayınlanmıştı.

UĞUR DÜNDAR NE YAPMAYA ÇALIŞIYOR?

İddianame’nin açıklandığı günün akşamından itibaren, iddianameyi sulandıracak haberlere imza atan Uğur Dündar’lı Star Haber, dün akşam da görev başındaydı.

Yaptığı haberler, dışarıda kalan Ergenekoncuların iddianameyi sulandırmak için hazırladığı "Acil ve senkronize reaksiyon uyarısı"nda belirtilenlere bire bir uyan Uğur Dündar dün yine aynı tarzda yayın yaptı.

Yine Agarta ismini öne çekip, Hollywood filmlerinden montajlar yaptı ama asıl vurgu bu kez “Ergenekon Savcısı’nın tanık koruma programına alınan gizli tanıkları”yla ilgiliydi.

1. ADIM: TANIK KORUMA PROGRAMINI SULANDIRMA

Uğur Dündar, ilk olarak gizli tanıklarla ilgili “Ergenekon Tanığı Yuki” başlıklı bir haber yaptı. Haberde Orhan Boran’ın yıllar önce yaptığı bir komedi animasyon programıyla sulandırma yapıldı.

Orhan Boran’ın Yuki’siyle, Ergenekon Operasyonu tanıkları özdeşleştirildi ve tanıkların ses ve görüntülerinin gizlenme yöntemi polemik haline getirildi. Oysa daha önceki gün gizli tanıkların ses ve görüntülerini gizleme sistemini kuran firmayla igili haber diğer Ana Haber Bültenleri’nde yayınlanmıştı.

Haberin sonuna doğru ise sulandırma bitti ve Ergenekon’un gizli tanıklarını korkutabilecek bölüme geçildi. Hollywood fimlerindeki gizli tanıkların öldürülme sahneleriyle yapılan montajlarla haber devam etti. Son olaraksa Ergenekon’un gizli tanıklarını şüpheye düşürecek, geri adım atmalarına yolacabilecek bölüme geçildi ve “Tanık Koruma Programı Meclis’ten geçtikten sonra CHP bazı maddeleri için Anayasa Mahkemesi’ne itirazda bulundu. Yani bu yasa iptal edilebilir” iması yapıldı.

2. ADIM: GİZLİ TANIK YASASINI ALENEN ÇARPITIP KORKUTMA

Bir gizli tanığın haberini yaptı. Uğur Dündarlı Star Haber bununla da yetinmedi ve başka bir davanın gizli tanığı olduğunu iddia ettiği kişiyi ekranlara taşıdı.

“Gizli Tanık Oldu Hayatı Kaydı” başlıklı haberde, “gizli tanık olmayın başınıza gelmeyen kalmaz” dedirtecek her şey söylendi.

Oysa haberde büyük bir çelişki vardı. Çünkü sözkonusu olayda gizli tanık olduğu iddia edilen olay 2001 yılında gerçekleşmiş ve dava o tarihte görülmüştü.

Oysa Ergenekon Operasyonu’nun gizli tanıklarını koruyacak yasa Aralık 2007’de çıktı. Yani haber baştan aşağı çarpıtma olduğu gibi, haberde bahsedilen tanık, normal bir tanıktı ve “gizli tanık” kapsamına alınması 2001 tarihi itibariyle imkansız.

Peki Uğur Dündar’ın “Gizli Tanık Oldu Hayatı Karardı” içerikli haberi, Ergenekon’un gizli tanıklarına iletilmek istenen mesajı vermiş midir? Karar sizin….

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*