Star TV'nin konsepti değişebilir

Star TV'nin konsepti değişebilir.8117
  • Giriş : 07.11.2008 / 10:53:00

Aydın Doğan ve kurmaylarının bir araya geldiği yemekte Star TV'nin konsept değiştirmesi konuşuldu. Star dizileri yayından kaldırıp tematik kanal olabilir.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Aydın Doğan, Ertuğrul Özkök, İsmet Berkan ve Murat Saygı'nın bir araya geldiği yemekte konuşuları aktaran Bekir Hazar, Star TV'nin tematik kanala dönüşebileceğini yazdı. Star TV'nin önümüzdeki günlerde pahalı yarışmaları ve programları, dizileri yayından kaldıracağı da Bekir Hazar'ın aktardıkları arasında.

Bekir Hazar'ın Yeni Şafak'ta yayınlanan yazısı:

Startv Kanal1 mi olacak?

Alışveriş merkezi Kanyon'da yemekleriyle ünlü Konyalı'dayız.. Masada Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök, Radikal Genel Yayın Yönetmeni İsmet Berkan ve D Smart'ın en tepedeki ismi Murat Saygı var. Aralarında iki yabancı oturuyor.

Doğan Grubu'nun en tepedeki yöneticilerinin olduğu masada patron da bulunmalı ki kare tamamlansın. Nitekim fotoğrafa Aydın Doğan da giriyor... Cam kenarına oturuyor, kırmızı kareli gömlek üzerine lacivert armalı ceket giyen Aydın Doğan. Spor takılıyor patron. Ancak konu spor değil... Startv'nin durumu masaya yatırılıyor... Söz Kanal1 televizyonuna geliyor. Bir anda pahalı dizileri ve yapımları ekrandan atan Ciner grubu'nun kanalı yani... Dizilerin aylık trilyonluk maliyetleri ile can yaktığı dillendiriliyor. Neden Startv'de böyle olmasına geliyor söz. Daha da ileri gidiliyor, tematik bir kanala dönüştürülmesi konuşuluyor...

Startv belki de önümüzdeki günlerde pahalı yarışmaları, programları ve dizileri ekrandan kaldırılarak tematik kanala dönüştürülecek. Çünkü zarar ediyor.

Burada günlerce yazdım. Yöneticiler, televizyonları dizivizyona çevirerek bindikleri dalı kesiyorlar diye... Batırma noktasına getirdiler kanalları. Kendi egolarını tatmin edip, reyting almak uğruna. Bunu Star'ın başına geçen Melis Civelek de yaptı. Program müdürlüğünden kanalın başına geldi. Sektör onu "En baba dizici" olarak tanıyor. Eylül'den beri, reklam sektörü sürekli daralırken pahalı dizileri peşpeşe ekrana sürdü. Ve patronaj kesiminde anlaşılan bıçak kemiğe dayandı. Artık Star'ın tematik kanala dönüştürülmesi bile konuşulur hale geldiyse... Bu gidişat Genel Müdür Melis Civelek'i koltuğundan da edebilir.

Kanyon'daki görüntü, tv yöneticilerinin iyice düşünüp, şapkalarını önlerine koymasını gerektiriyor. Star'da bir program var. Deşifre diye... Belki 30-40 bin YTL'ye yaptırılıyor. Ancak gecenin ikisinde yayına sürülüyor. Ard arda iki üç dizi yayınlandığı için. Ve bir dizinin maliyeti 400 bin Ytl olduğuna göre aylık 1 milyon 600 bin TYL'lik bir rakam çıkıyor ortaya. Yılda bu on aydan 16 milyon YTL eder. Halbuki Deşifre yıllık 1 milyon 200 bin YTL'ye malolacak. Kaldır diziyi, koy Deşifre'yi, yılda 15 milyon YTL kar et... Diziler 6-10 share alıyor Star'da. Deşifre de en az o kadar alır. Ancak bu dizi hastalığı, patronları yatağa düşürüyor, Genel Müdürleri piyasa meftası yapmak üzere... Benden söylemesi...

YENİŞAFAK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*