Starların makyözü konuştu

  • Giriş : 25.08.2006 / 00:00:00

Dünyanın en ünlü makyaj artistlerinden biri olan Karim Sattar, son iki yıldır Body Shop için çalışıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İtalya, İspanya, Almanya, Fransa gibi 28’i aşkın ülkede makyaj danışmanlığı yapan Sattar şimdiye kadar Claudia Schiffer, Kylie Minogue, Beyonce, Britney Spears gibi birçok ünlünün makyajını yaptı. İşte makyaj ustasından Türk kadınlarına ufak makyaj sırları..

Türkiye’de bulunma nedeninizden bahsedebilir misiniz?

- İstanbul’u çok seviyorum. Burada bulunmamın sebebi ise Body Shop’un yeni ürünlerini tanıtmak.

Body Shop’un ürünlerinde bu sezon ne gibi değişiklikler oldu?

- Bu makyaj serisinde beni heyecanlandıran faktör 250’ye yakın ürünün değişmesi oldu. Biz de bunun eserlerini sunuyoruz. Öncelikle ürünlerin dokusu değişti. Daha kalıcı bir makyaj olacak. İkincisi paketler şık ve seksi bir görüntü kazandı.

Birçok ünlü isimle çalıştınız. O isimler arasında Body Shop ürünlerini kullananlar var mı?

- Kylie Minogue, Destiny’s Child üyeleri ve Beyonce ’Body Shop’ ürünlerine tutkun. Pırıltılı makyaj ürünleri, allıklarını kullanıyorlar. Kylie Minogue vücut kremlerini de kullanıyor.

Çalışmayı sevdiğiniz veya sizi zorlayan ünlüler oldu mu?

- Beyonce’nin kendi görüntüsünü, enerjisini sevmemin yanı sıra, o karakter olarak da çalışmalar sırasında pozitif elektrik aldığım bir isim. Doğru elektriği almak çok önemli. Çalışırken zorlandığım durumlar da olabiliyor. Çok stres varsa, kısıtlı bir zamanda yetiştirmek gerekiyorsa iş zorlaşabilir. Kylie Minogue ile ilginç anılarım var. Beş kişilik bir ekiple çalışıyor. Çalışanları ayakkabılarını bile giydiriyor.

Türkiye’de kime makyaj yapmak isterdiniz?

- Sema Şimşek çok güzel bir kadın. Çalıştığım modeller içerisinde beğendiğim bir yüz. Tarkan’la tanışmayı çok isterdim.

Türk kadınlarını nasıl buldunuz, yüz hatları makyaja elverişli mi?

- Ben kesinlikle azın, sadenin daha güzel olduğunu düşünüyorum. Türk kadınları gerçekten çok güzel, bakımlı. Çok iyi bir coğrafyada yaşadıkları için tek tip insanlar yok. Türk kadınlarının geliştirmeleri gereken tek şey detaylar. Zaten genel olarak güzel ciltler, güzel gözler, güzel kaşlara sahipler. Ayrıca bilinçliler, güneşin altında saatlerce durup bronzlaşmıyorlar ki çok esmer görmüyorum. Cilt renkleri çok iyi...

Bronz tenli kadınlara önerebileceğiniz renkler var mı?

- Işıltılı, hafif renkler kullanılabilir. Ağır makyaj yapılmamalı. Aslında benim bu konuda yorum yapabilmem için herkesi görebilmem, takı seçeneğini, saç ve göz rengini bilmem gerekiyor. Bunlar kesin doğrular değil tabii ki...

Gülümseyin yeter

Metabolizmanın daha sağlıklı olabilmesi için sabah kalkınca hemen bir bardak ılık su için Su, kan dolaşımının sağlanması, cildinizin sağlıklı ve diri gözükmesi için çok önemli.

Doğru ürünü seçme ihtiyacınızın ne olduğunu bilmekten geçer. Bir ürünü almaya gittiğinizde nasıl bir kullanıcı olduğunuzu anlayın. Tek bir ürünü, dudak, yanak ve gözlerinizde kullanabilirsiniz.

Kendi yolunuzu bulun Trendleri körü körüne takip etmeyin. Trend eğer siyah buğulu bakışlar ise, siyah size çok sert bir ifade kazandırıyorsa; koyu kahve, koyu yeşil gibi renkleri tercih edebilirsiniz. Benim makyajda hoşlanmadığım dört kelime var. Bunlar; doğru, yanlış, hiçbir zaman ve asla! Birisine sınır çizmek ve o sınırların arasında doğru yanlış demek çok kötü! Çünkü makyaj yaratıcılık demektir. Yapılan en büyük yanlış, sınır çizip doğru ve yanlış demek.

En önemlisi gülümsemek Gülümsemek uygulanan en kötü makyajı bile kapatabilir.

Gülümseyen birisi asla çirkin gözükmez.

Dört mevsim renk seçimi

İlkbahar renkleri: Bu renkler her zaman sıcaktır. Pastel renkleri biraz daha sıcak karışımlarla kullanabilirsiniz.

Yaz renkleri: Serin ve hafif renkler tercih edilmeli. Bu aylarda karanlık renklerden kaçınılmalı. Parlak ve cesur renkler kullanılmalı. Turkuaz, ormanı simgeleyen yeşiller tercih edilebilir.

Sonbahar renkleri: Yoğun ve ılık hissi verebilecek renkler. Pencereden dışarıya baktığınız zaman hangi renkleri görüyorsanız, tercih edeceğiniz renkler de onlar olmalı.

Kış renkleri: Yoğun ama soğuk renkler. Yoğun ama çok daha karanlık renkler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious