'Statükocu bir anlayış değişim ve dönüşüme direniyor'

  • Giriş : 10.05.2006 / 00:00:00

Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ziya Selçuk ve İlköğretim Genel Müdürü Prof. Dr. Servet Özdemir'in istifalarını değerlendiren Bakan şunları söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Bilgisayarlı Eğitime Destek Alanında İşbirliği Protokolü imzaladı. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, imzalanan protokol ile bin 500 okula bilgi teknolojileri sınıfı kurulacağını ve internet erişiminin olmadığı kırsal kesimdeki 17 bin okula internet erişimi sağlanacağını söyledi. Yıldırım, 39 bin okulun internet abonelik ücretlerinin de karşılanacağı protokolün toplam maliyetinin 113 milyon YTL olduğunu ifade etti.

Göreve geldiklerinde okullarda bilgisayar okur-yazarlığı oranının yüzde 0,5 olduğunu ifade eden Yıldırım, 3 yılda bu oranın yüzde 14'e yükseldiğini belirtti.

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, hedeflerinin bilgi teknolojileri sınıfı olmayan okul kalmaması olduğunu ve şu anda bilgisayarı olmayan okul kalmadığını söyledi. Kendi dönemlerine kadar okullara çerçevesinde 86 bin bilgisayar gönderildiğini söyleyen Çelik, 5 Haziran 2005'de başlattıkları Bilgisayarlı Eğitime Destek Kampanyası çerçevesinde okullara 320 bin bilgisayar göndermeyi hedeflediklerini ve bunun 120 bininin bakanlık 200 bininin de işadamları tarafından sağlanarak okullara gönderildiğini ifade etti.

Çelik, Intel ile VAimax adı verilen bir Kablosuz Internet Bağlantı sistemi üzerinde çalıştıklarını ve böylece kırsal kesimde de internet bağlantısı olmayan okul kalmayacağını dile getirdi.

Meclis'te yasalaşmayı bekleyen ve özel okullara bazı avantajlar getiren kanunun özel okulların yüksek fiyatlarına etkisi olup olmayacağının sorulması üzerine Bakan Çelik, yapılacak yasa değişikliğinin mevcut fiyata bir katkı niteliğinde olduğunu söyledi. Çelik sözlerini şöyle sürdürdü: "Serbest piyasada okulların fiyatını biz belirleyemeyiz. Milli Eğitim Bakanlığı hangi özel okulun kaç para alacağına karar veremez. Böyle bir şey Dünya'nın hiçbir yerinde yok. Onların fiyatlarına müdahale etmemiz söz konusu değil. Bizim getireceğimiz destekler teşviklerle onların belirleyeceği fiyatlar çok farklı konular."

Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ziya Selçuk ve İlköğretim Genel Müdürü Prof. Dr. Servet Özdemir'in istifaları ile ilgili soruları cevaplandıran Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, "Bazı arkadaşlarımın yakınmalarından ben de yakınıyorum. Değişim dönüşüm içerisinde olduğunuz zaman statükocu bir anlayış bu değişim ve dönüşüme direniyor. Biz özellikle Talim ve Terbiye Kurulu'nda birçok değişiklikler yaptık ve bu değişikliklerden sonra birçok farklı insanın birçok farklı gayreti oldu. Bunların detayına girmeyeceğim. Ama biz siyasiler bir engelle karşılaştığımız zaman veyahut da yaptığı güzel işleri sabote etmeye yönelik birilerinin gayreti olduğu zaman aşmak için gayret gösteririz. Tabii her insanın direnme gücü farklıdır. Birlikte çalıştığımız insanlar değerli insanlardır. Birlikte güzel işler yaptık. Bundan sonra da birlikte çalışacağımız insanlarla güzel işler yapmaya devam edeceğiz. Tabii insanların tercihlerine saygı duyarız. Onlar yine bizim değerli arkadaşlarımızdır. Ama tercihlerini bu yönde kullanmışlardır. Ona da saygı duyarız" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious