Steinmeier: Lokmacı yakınlaşma sembolü

Steinmeier: Lokmacı yakınlaşma sembolü.8811
  • Giriş : 03.04.2008 / 16:45:00

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Lefkoşa'daki Lokmacı kapısının yaya geçişine açılmasını "tarihi bir karar olarak takdir ettiğini" belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Steinmeier bu konuda yaptığı yazılı açıklamada, "Ledra caddesinin çok uzun zamandır ayrılığın sembolü olduğunu" ifade ederek, ''Tüm Kıbrıslıları, yeni geçiş kapısını yakınlaşmanın sembolü haline getirmeleri yönünde cesaretlendirmek isterim'' ifadesini kullandı.

"Bölünmüş bir şehirde bir duvarın kaldırılmasının ne kadar büyük sembolik güce sahip olduğunu çok iyi bildiğini" kaydeden Steinmeier, ''Özellikle biz Almanlar bugün Kıbrıslı dostlarımızın hislerini paylaşıyoruz'' açıklamasında bulundu.

Steinmeier, "Lokmacı kapısının açılmasının Kıbrıs sorununun çözümü anlamına gelmediğini, ancak bu adımın, sorunun çözümü için müzakerelere başlanması yönünde doğru bir sinyal olduğunu" belirtti.

Alman Birlik/90 Yeşiller Partisi Eş Başkanı Claudia Roth da "Ledra caddesinin açılmasının sadece Kıbrıs'ta değil, Avrupa'da da sevinçle karşılandığını" ifade etti.

Roth, Berlin eyalet meclisi üyesi Özcan Mutlu ile birlikte yaptığı yazılı açıklamada, ''Ledra Caddesi'nin açılışı sadece Kıbrıs'ta değil, Avrupa'da da bir sevinç günü. Böylelikle Avrupa'daki son duvar umarız nihai şekilde maziye karışır'' şeklinde ifadeye yer verdi.

"Kapının açılmasının adanın birleşmesi yönünde önemli bir adım olduğunu" ifade eden Roth ve Mutlu, "şimdi AB'nin bu süreci desteklemek ve adayı birleşmeden önce AB üyesi yapma hatasını gidermek zorunda olduğunu" kaydettiler.

Ortak açıklamada ayrıca, "bu sürece, Kıbrıs Rum yönetiminin, Kuzey Kıbrıs'a yapılması öngörülen AB mali yardımını bloke etmeye son vermesinin ve adadaki tüm üniversitelerin Bologna sürecine katılmalarının da dahil olduğu" ifade edildi.

Hristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) Federal Meclis Grup Başkanı Peter Ramsauer ise "Kıbrıs'ta Türkler ile Rumları ayıran duvarda bir delik açılmış olmasından büyük mutluluk duyduğunu, ancak bu adımla Kıbrıs sorununun çok kısa süre içinde çözüleceği konusunda şüphelerin ağır bastığını" belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious