Stephen Hawking İran'a gidiyor

  • Giriş : 12.05.2007 / 00:00:00

Dünyaca ünlü İngiliz fizikçi Stephen Hawking’in İran’ı ziyaret edeceği bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İran Temel Bilimler Araştırma Merkezi Başkan Yardımcısı Sameddin Erfei, düzenlediği basın toplantısında, "profesör Hawking’in İran’a gelmek istediğini, kendilerinin de bunu memnuniyetle kabul ederek gerekli hazırlıkları yaptıklarını" söyledi.
Stephen Hawking’in 13 temmuzda İran’a geleceğini bildiren Erfei, dünyaca ünlü İngiliz bilim adamının ziyareti sırasında İranlı fizikçilerle görüşeceğini ve konferans vereceğini belirtti.
Erfei, aynı dönemde İsfahan’da "Dünya Fizik Olimpiyatları" düzenleneceğini ifade ederek, Hawking’in fizik olimpiyatlarına da katılacağını kaydetti.
Hawking gibi bir bilim adamının İran’ı ziyaret etmesinin kendileri için büyük önem taşıdığını belirten Erfei, bu ziyaretin diğer dünya bilim adamlarının İran’a ilgisini artıracağını da ifade etti.
1960 yılında tedavisi olmayan "amyotrofik letaral skleroz" hastalığına
yakalanan ve (ALS) tanısı konan Hawking (65), motor nöronların zamanla yüzde seksenini öldürerek sinir sistemini felç eden; ancak beynin zihinsel faaliyetlerine dokunmayan hastalık nedeniyle tekerlekli sandalyede yaşamaya mahkum oldu. Ünlü bilim adamı, 1985 yılından bu yana sesini de yitirmiş olduğu için, koltuğuna yerleştirilmiş, yazıları sese dönüştürebilen bilgisayarı sayesinde insanlarla iletişim kurabiliyor. Yazdığı kitaplar 40 dile çevrilen Hawking’in, kuantum fiziği ve kara deliklerle ilgili iddialarıyla bugün yaşayan bilim adamları arasında dünyada en çok tanınan isim olduğu belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious