STK'lar 301'de anlaştı

  • Giriş : 08.02.2007 / 00:00:00

301'inci madde konusunda hükümete öneri sunmak için geçtiğimiz kasım ayından bu yana bir araya gelen sivil toplum kuruluşları,metin üzerinde anlaştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İstanbul'da bir basın toplantısı düzenleyen STK kuruluşları tekliflerini kamuoyuna açıkladılar. Hükümete iletilecek teklifte
maddede yer alan 'Türklük' tanımının korunması üzerinde prensipte uzlaşıldı.

Sadece DİSK'in katılmadığı madde metni gerekçesinde, Anayasa'nın 66'ncı maddesi ile Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarına atıfta bulunuluyor.

Bazı yazarlara açılan davalar nedeniyle kamuoyunda tartışma yaratan 301'inci madde ve bu maddede yer alan 'Türklük' ibaresi madde metninde aynen korunurken, 'aşağılama' ifadesi yerine 'tahkir veya tezyif' ibaresi konuldu.

Uzlaşılan metinde ceza indirimi de yer aldı. Buna göre, suçun yurtiçi veya yurtdışında işlenmesine bakılmaksızın 'Türklüğü, Türkiye Cumhuriyeti'ni, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni, devletin yargı organlarını, askeri veya emniyet teşkilatını alenen tahkir veya tezyif edenlere altı aydan iki yıla kadar hapis cezası verilmesi' öneriliyor.

"66'ncı maddeye atıf yapılıyor"

Maddenin gerekçesinde de, 'Türklük' ibaresine ilişkin olarak, "Türkiye Cumhuriyeti'ne vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türk'tür" hükmü bulunan Anayasa'nın 66'ncı maddesine atıf yapılıyor.

Sivil toplum kuruluşları ayrıca, suça ilişkin yorum yapılırken, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarının dikkate alınmasını da öneriyor.

Konuyu bir süredir görüşen sivil toplum kuruluşları, 301'inci maddedeki 'Türklüğün tanımı' konusunda uzlaşamıyordu.

301'inci maddede değişim sinyali

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 29 Ocak'ta yaptığı açıklamada tartışmalar yaratan Türk Ceza Kanunu'nun 301'inci maddesinin tümden iptalini düşünmediklerini söylemişti.

Erdoğan, ''Ben daha önce de söyledim. Değişikliğe varız dedim ve neyin nasıl değişmesi gerekir, bu noktada her türlü teklife varız'' diye konuştu.

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül de, 24 Ocak'ta yaptığı açıklamada, ''Bugünkü haliyle 301'inci maddeden dolayı bazı problemlerin yaşandığını görüyoruz'' demiş ve yoğun tartışmalara neden olan maddede değişim sinyali vermişti.

Gül, "Biz bir düşüncenin, söylemin arkasında şiddet yoksa, şiddeti tahrik yoksa veya şiddete yol açmıyorsa bütün bu düşüncelerin bu ülkede serbestçe konuşulmasını ve yazılmasını istiyoruz" dedi.

Bu yönde büyük değişiklikler yaptıklarını belirten Gül, "Bugünkü haliyle 301'inci maddeden dolayı bazı problemlerin yaşandığını görüyoruz" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious