STK'lar rektör hakkında suç duyurusu yaptı

STK'lar rektör hakkında suç duyurusu yaptı.11980
  • Giriş : 27.02.2008 / 14:17:00

Erzurum'da 12 sivil toplum kuruluşu, başörtüsü yasağını devam ettiren Atatürk Üniversitesi (AÜ) Rektörü Prof. Dr. Yaşar Sütbeyaz hakkında suç duyurusunda bulunacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yükseköğretim kurumlarında başörtüsüne serbestlik getiren Anayasa Değişikliği Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanmasına rağmen birçok üniversitede yasak devam ediyor. Bunlardan biri de 40 bine yakın öğrencisi bulunan Atatürk Üniversitesi. Erzurum'da demokrasi platformunu oluşturan, aralarında MÜSİAD, Anadolu Gençlik Derneği, Abdurrahman Gazi Vakfı, Çağrı-Der'in de bulunduğu 12 sivil toplum kuruluşu, AÜ kampüsü girişinde biraraya gelerek, başörtüsü yasağını devam ettiren Rektör Yaşar Sütbeyaz'ı eleştiren basın açıklamasında bulundu.

Sivil toplum kuruluşu temsilcileri fakülteleri dolaşarak, başörtülü öğrencilerin alınmadığına dair tutanak da tuttu. Sivil toplum kuruluşu adına konuşan Memur-Sen İl Başkanı Zinnur Şimşek, fen edebiyat fakültesi girişinde başörtülü öğrencilerin yetkililer tarafından içeriye alınmadıklarını tespit ettiklerini belirterek, hiçbir Anayasal düzenleme olmamasına rağmen Rektör Yaşar Sütbeyaz'ın keyfi tutumuyla, kendini Anayasa'nın üstünde görerek, başörtüsü yasağını sürdürdüğünü söyledi. Hiçbir kanuni dayanak göstermeden yasağın devam ettirildiğini belirten Şimşek, "Bugün üniversite senatosunun toplanacağı söyleniyor. Ümit ederiz ki, başörtülü öğrencilerin üniversitede özgür bir ortamda eğitimlerini devam ettirmeleri yönünde bir karar çıkar." dedi.

Yükseköğretim kurumlarında başörtüsüne serbestlik tanıyan yasanın Cumhurbaşkanı tarafından onaylandığını ve Resmi Gazete'de yayınlanarak, yasağın ortadan kaldırıldığını kaydeden Şimşek, "Anayasamızın bağlayıcılığı ve üstünlüğü başlıklı 11. maddesine göre; Anayasa hükümleri yasama, yürütme, yargı organlarını idare makamalarını ve diğer kuruluşu ve kişileri bağlayan temel kurallardır. Yine Türk Ceza Kanunu'nda da Anayasayı ihlalin suç olduğu belirtilir, bu suça verilecek ceza bellidir. Anayasamızın 10. ve 42. maddelerinde yapılan düzenlemelere rağmen başörtülü kız öğrencilerin yükseköğretim kurumlarındaki eğitim haklarında mahrum bırakılmaları Anayasamızın bağlayıcılığı ve üstünlüğü ilkesine aykırıdır. Anayasa yasama, yürütme, yargı organlarını, idare makamları, diğer kuruluşları ve kişileri bağlar. Sayın rektörürü bağlamıyor mu acaba?" diye konuştu.

Zinnur Şimşek, yeni bir kanuni düzenleme beklenmesinin komik ve gereksiz olduğunu da vurguladı. Rektörlerin yasağın devamı yönündeki tutumlarının Anayasayı hiçe saymaktan başka birşey olmadığının altını çizen Şimşek, rektörlerin Anayasa'daki kanun değişikliğine uymayarak suç işlediklerini ve Türk Ceza Kanunu'nun fiillerine uygun maddeleri gereğince cezalandırılmaları gerektiğini söyledi.

Anayasa'nın sokaklardaki insanlara ve akademisyenlere göre ayrıca şekillenemeyeceğine dikkat çeken Şimşek, rektör hakkında suç duyurusunda bulunacağını belirterek, şöyle konuştu: "Anayasa Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşayan tüm insanları kuşatan kanundur. Anayasamızın 6. maddesine göre hiçbir kimse kaynağını Anayasa'dan almayan bir devlet yetkisi kullanamaz diyor. Memur-Sen olarak Anayasa hükmünü hiçe sayarak, yasakçı tavrını sürdüren rektör ve dekanlarla mücadelemizi kanuni zeminde sürdürerek suç duyurusunda bulunacağız. Sendika olarak bir gerginlik çıkarmak istemiyoruz. İsteseydik bugün Erzurum'dan 10 bin kişiyi buraya toplayabilirdik. Ama gerginliğin tarafı olmayacağız. Gerginliğin tarafı üniversite yönetimidir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious