STK'lardan '301'e destek toplantısı

  • Giriş : 12.02.2007 / 00:00:00

Sivil toplum kuruluşları, değiştirilmek istenen, TCK'nın 301. maddesine destek açıklaması yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sivil Toplum Kuruluşları adına Savoy Otel'de basın açıklamasını okuyan Aydınlar Ocağı Genel Başkanı Prof. Dr. Mustafa Erkal, TCK'nın 301. maddenin kaldırılmasını isteyen çevrelerin iki temel amacının bulunduğunu öne sürerek, bunları “sözde Ermeni soykırımının serbestçe tanıtılmasını sağlamak” ve ”Anadolu'yu Türk kimliğinden arındırmak” şeklinde sıraladı.

TCK'nın 301. maddesinden açılan davaların “hemen hemen tamamının sözde soykırım üzerinden Türklüğe yapılan hakaretlere” dayandığını ifade eden Erkal, 2006 yılında Türkiye'de 301. maddeden açılan davaların sayısının 72 olduğunu, bu sayının Avrupa'da benzer yasalardan açılan dava sayısı ortalamasının çok altında kaldığını kaydetti.
Söz konusu maddenin kaldırılmasıyla hedeflenen bir diğer sonucun ”Türkiye'nin federasyonlaştırılması ve sonra parçalanması” olduğunu söyleyen Erkal, 301. madde tartışmalarının aynı zamanda “teslimiyetçi Petrol Kanununu gizlemeyi” amaçladığını da savundu.

Erkal, “Bir Ermeni kökenli Türk vatandaşının cinayete kurban gitmesi fırsat bilinerek 301. maddeye saldırılmakta ve sulandırılmaya çalışılmaktadır” dedi.

TCK'nın 301. maddesinin kaldırılmasının AB yetkililerinin “dayatması” olduğu görüşünü savunan Erkal, değiştirilmek istenenin aslında sadece bu madde değil, Anayasanın değiştirilmesi teklif bile edilemez olan giriş maddeleri olduğunu öne sürdü.

Erkal, “301'den rahatsız olanlar kendilerini Türk olmanın dışında her sıfatı ve kimliği uygun görenlerdir. Siyasi iktidarların halktan aldığı ve halkı temsil edici güçle kullandıkları yürütme erki, belirli bazı sivil toplum kuruluşlarına devredilemez” diye konuştu.

Mustafa Erkal, “TCK'nın 301. maddesinin sulandırılması değil, aynen muhafazasını istediklerini” söyledi.

“CİNAYET SEBEBİ GÖSTERİLMESİ HUKUK DIŞI”

Daha sonra soruları da yanıtlayan Erkal, bu maddeyi kaldırmak isteyenlerin Türkiye'nin ileride barış ve huzurun bozulmasının da sorumluları olacağını savundu.

Erkal, “301. maddenin Hrant Dink cinayetine neden olduğu” yolundaki tartışmaları soran bir basın mensubuna, “Bir ceza yasasının bir maddesinin cinayet sebebi gösterilmesi hukuk dışı bir anlayış” yanıtını verdi.

Toplantıda söz alan bazı STK temsilcileri ise TÜSİAD'ın da aralarında bulunduğu sivil toplum kuruluşlarının 301. maddeye yönelik değişiklik önerisinde bulunmasını eleştirdiler.

Toplantıya izleyici olarak katılan ve 301. maddeden bazı isimlere dava açılması için suç duyurusunda bulunmasıyla tanınan Avukat Kemal Kerinçsiz de, 301. maddenin kaldırılmasını isteyenlerin, “bilerek veya bilmeyerek Türkiye'de anarşi ortamını ortaya çıkarma gayreti içinde bulunduklarını” öne sürdü.

Danıştay saldırısına ilişkin geçtiğimiz yıl gözaltına alınan ve hakkında takipsizlik kararı verilen emekli yüzbaşı Muzaffer Tekin ise basın mensuplarının soruları üzerine, 301. maddenin değiştirilmemesinden yana olduğunu bu nedenle toplantıya katıldığını ifade ederek, Türkiye'de etnik kökenler arasında ayrım yapılmadığını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious