Stoiber'dan şok istek

  • Giriş : 20.09.2006 / 00:00:00

Stoiber, Papa’ya sert tepki veren Türkiye ile müzakerelerin durdurulmasını istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) üyeliğine karşı çıkması ile tanınan Almanya’daki iktidar ortaklarından Hristiyan Sosyalist Birliği (CSU) lideri Edmund Stoiber, Papa 16. Benedict’in İslam hakkındaki açıklamalarının ardından Türkiye’den gelen sert tepkiler ve yaşanan gerginlik nedeniyle Türkiye’yi sert bir dille eleştirdi.

Bavyera eyaletinin Başbakanı Stoiber, AB adayı Türkiye’nin Papa’ya çok sert tepki verdiğini ileri sürerek, AB’nin müzakereleri derhal durdurmasını istedi. Türkiye’nin AB’ye üyeliğine öteden beri karşı olan Stoiber son yaptığı açıklamada, Türkiye’den gelen tepkilerin Avrupa’nın ruhani ve kültürel değerler düzenine ne kadar mesafeli olduğunu kanıtladığını belirterek, "Türkiye Avrupa’nın parçası değil ve Avrupa’ya da ait değil." diye konuştu.

CSU Lideri Stoiber, Papa’nın özür dilemesini isteyen Başbakan Tayyip Erdoğan’ın "inanılması güç bir tepki verdiğini" kaydetti. Sürdürülen müzakerelerin de tam bir hayal kırıklığı olduğunu iddia eden Edmund Stoiber, "Bu nedenle Türkiye ile yeni bir müzakere başlığının daha açılması mümkün değildir." ded

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious