Stoner İngiltere'de rahat kazandı

Stoner İngiltere'de rahat kazandı.16835
  • Giriş : 22.06.2008 / 18:25:00

2007 Sezonu'nda dünya şampiyonu olan Casey Stoner İngiltere Grand Prixi'nde pole pozisyonundan başladığı yarışı zorlanmadan kazandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

MotoGP 2008 Sezonu'nun sekizinci yarışı olan 30 turluk İngiltere Grand Prixi Donington Park Pisti'nde yapıldı.

Sorunsuz formasyon turunun ardından yarışa pole pozisyonundan başlayan Casey Stoner startta pozisyonunu korumayı başardı. İkinci cepten kalkan Valentino Rossi ilk metrelerde Andrea Dovizioso'ya kaptırdığı ikinciliği ilk virajda geri aldı.

Donington Park'ın ev sahibi James Toseland ilk virajda motorundan düşerek taraftarında hayal kırıklığı yarattı ve son sıraya geriledi.

Startın kazananı her zaman olduğu gibi Dani Pedrosa'ydı; İspanyol pilot dokuzuncu cepten kalkıp ilk metrelerde beşinciliğe kadar tırmandı.

Tırmanışına devam eden Pedrosa yedinci turdaysa Dovisiozo'yu geride bırakarak üçüncülüğü devraldı ve Rossi'nin tamponuna yapıştı.

Pedrosa'nın yavaşlamaya niyeti yoktu; 14. turda Rossi'yi geçti ancak "doktor" hemen karşılık verererek ikinciliği geri aldı. Çekişme bir sonraki tura da yansıdı, Pedrosa yeniden ikinci sıradaydı. Rossi de pes edecek gibi değildi ve rakibini hataya zorlayarak geride bıraktı. Lider Stoner rahattı, asıl yarış Rossi ve Pedrosa arasında ikincilik içindi.

2007 Sezonu'nda dünya şampiyonu olan Casey Stoner Donington Park'ta damalı bayrağı ilk gören isimdi. Yarışa pole pozisyonundan başlayan 22 yaşındaki Avustralyalı pilot çok rahat bir yarış sergileyerek 25 puanı hanesine yazdırdı ve İngiltere'de peşpeşe ikinci birinciliğini elde etti.

Sürücüler klasmanında 2008'de liderlikte olan Valentino Rossi İngiltere'de iyi bir savunma yaparak Dani Pedrosa'yı arkasında tuttu ve yarışı ikinci sırada tamamladı.

1 Casey Stoner Ducati MotoGP
2 Valentino Rossi Yamaha Factory
3 Daniel Pedrosa Honda HRC
4 Colin Edwards Yamaha Tech3
5 Andrea Dovizioso Honda Scot
6 Jorge Lorenzo Yamaha Factory
7 Nicky Hayden Honda HRC
8 Chris Vermeulen Suzuki MotoGP
9 Shinya Nakano Honda Gresini
10 Anthony West Kawasaki Racing
11 Antonio Elias Ducati d Antin
12 Randy De Puniet Honda LCR
13 Sylvain Guintoli Ducati d Antin
14 Ben Spies Suzuki MotoGP
15 Alex De Angelis Honda Gresini

MotoGP 2008 Sezonu'nun dokuzuncu yarışı olan Hollanda Grand Prixi 28 Haziran Cumartesi TT Assen'de!..

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious