Strateji değiştirin, yoksa acı sürer!

  • Giriş : 12.11.2006 / 00:00:00

Medeniyetler İttifakı Girişimi toplantısı nedeniyle İstanbul'da bulunan İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriges Zapatero ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bir araya geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Toplantının ardından Erdoğan ile birlikte basın mensuplarına açıklama yapan Zapatero, Irak'ta bir strateji değişikliğine gidilmesi gerektiğini savundu.
İspanya Başbakanı ve Medeniyetler İttifakı Eşbaşkanı Jose Luis Rodriges Zapatero konuşmasında İstanbul'da bulunmaktan dolayı mutlu olduğunu söyledi. Ayrıca "Dostum" olarak nitelediği Erdoğan'ın misafirperverliğinden memnun kaldığını anlattı.

Zapatero'nun değindiği konuların başında Irak ve Filistin'de meydana gelen çatışmalar vardı. Zapatero, uluslararası alanda bir çok çalışma içerisinde olabileceklerini belirterek, Irak'ta, İran'da ve Kafkasya ülkelerinde yaşanan sorunların çözümünde Türkiye ile ortak hareket edebileceklerini anlattı.

Başbakan Erdoğan ile geçmişte Irak konusunda hemfikir olduklarını hatırlatan Zapatero, Filistin konusunda da ortak fikre sahip olduklarını anlattı. Daha önce Erdoğan ile kendisinin Irak'ta durumun çok daha kötüye gideceği yönünde açıklamalar yaptıklarını belirten Zapatero, "Şimdi pek çok kişi bunu söylüyor. Aksini söyleyenler ise azınlığı oluşturmaktalar. Günde ortalama 50 sivil ölmekte. Bu savaş yarım milyon insanın ölümüne neden oldu. 3 bin ABD askeri öldü, 20 bin asker de yaralandı. Bu da bize bir strateji değişikliğine gitmemiz gerektiğini göstermekte. Bir değişiklik yapmazsak ne yazıkki bu acı ve felaket sürüp gidecek." dedi.

ABD'de bu yönde tartışmalar olduğunu kaydeden İspanyol Başbakan "Ümit ediyorum ki çok çabuk bir sonuca varırlar. Bu felakete son verirler" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious