Stres, bağırsakları tehdit ediyor

  • Giriş : 31.07.2006 / 00:00:00

Stres, huzursuz bağırsak sendromuna neden oluyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Tuncay Filiz, hastalığın bağırsak rahatsızlıkları arasında ilk sırada yer aldığını belirtti.
İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Tuncay Filiz, CİHAN'a yaptığı açıklamada İBS olarak bilinen hastalığın hassas ya da duyarlı bağırsak rahatsızlığı anlamına geldiğini kaydetti. Hastalığın en sık 35-45 yaşlar arasında ve kadınlarda görüldüğünü belirten Filiz, "Ülkemiz nüfusunda görülme oranı yüzde 13 olarak bildiriliyor. Bu, oldukça yüksek bir oran. Hastalık, bağırsak rahatsızlıkları arasında birinci sırada" diye konuştu.

Hastalığın, kramp biçiminde karın ağrısı, dışkılama bozukluğu ve gaz gibi belirtileri olduğunu aktaran Filiz, "Ancak bu yakınmalar sürekli değil. Belirli aralıklarla ortaya çıkıyor. Atakların olmadığı dönemlerde kişi kendisini son derece rahat hissediyor. Bu aralıkların süresi kişiye göre değişiyor" dedi. Filiz, kramp ile gelen ağrıların bazen insanı iki büklüm yapacak derecede şiddetli olduğunu dile getirdi. Hastalığın kendisini en sık kabızlık olarak gösterdiğini ancak bunun kesin olmadığını ifade eden Filiz, "İshal ile seyredeni olabileceği gibi hem ishal hem kabız şeklinde kararsızlık göstereni de olabilir" dedi.

nedeni olabilecek bir kist, iltihap ya da tümör gibi etkenin bulunmadığını aktaran Filiz, "Olay tamamen kalın bağırsağın işlevi ile ilgili. Yani sorun patolojik değil fizyolojik. Bu, bağırsağın sinirsel uyarı ve hormon etkilerine karşı gösterdiği abartılmış bir yanıtı demek. Organik bir hastalık olmadığı için öldürücü değil. Ancak yaşam kalitesini olumsuz etkilediğinden usandırıcı" şeklinde konuştu.


"HASTALIĞI OLANLAR KAHVE, SÜT VE ALKOLDEN UZAK DURMALI"


Vücuda alınan gıdaların bağırsakları uyararak onları harekete geçirmesinin son derece doğal olduğunu söyleyen Filiz, "Ancak bu doğal uyarıya aşırı tepki gösteren İBS dir. Bu nedenle korunmak için bazı gıdalara dikkat etmek gerekir. İBS tanısı alanlar; kahve, süt, alkol ve çikolatadan uzak durmalıdır" dedi.

Hastalığın yarattığı gerginliğin, günlük yaşama ve performansa doğrudan etkili olduğuna dikkat çeken Filiz, "İsteksizlik, karamsarlık, hava açlığı, müzmin sırt ve omuz ağrıları olabilir. Çabuk sinirlenme ve tahammülsüzlük de görülebilir" ifadesini gösterdi.

Durumun ruhsal bir hastalık olmadığını vurgulayan Filiz, "Ancak; endişe, depresyon, aşırı sinirlilik gibi ruhsal

sorunu olanlarda biraz daha sık görülmektedir. Böyle durumlarda psikolojik tedavinin de birlikte sürdürülmesi zorunlu olmaktadır" diye konuştu.

Hastalığın sebeplerini; srtes, kafeinli gıdalar ve enfeksiyon olarak açıklayan Filiz, uzak durulması gereken gıdaları şöyle sıraladı: süt- peynir, kuru meyve, alkol, baharat, aşırı yağ ve kırmızı et.

Filiz'in verdiği bilgiye göre, yapılması gerekenler ise şöyle:

-Bol su için

-Yemeğinizi yavaş yiyin

-Balık ve tavuk tercih edin

-Spor yapın

-Sigarayı bırakın

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious