Stres diş kırılmasına sebep oluyor

Stres diş kırılmasına sebep oluyor .8424
  • Giriş : 30.08.2007 / 10:19:00

Diş gıcırdatma gibi strese bağlı davranışlar, dişlere ve diş etlerine zarar veriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Aşırı stres nedeniyle meydana gelen diş gıcırdatma; dişlerde kırılmalara, hassasiyet, sallanma, hatta baş ve çene ekleminde ağrıya neden oluyor.

Dişleri sıkma ve gıcırdatma sonucunda ön dişlerin köşelerinde arka dişlerin çıkıntılı kısımlarında mikro çatlaklar oluştuğuna dikkat çeken uzmanlar, röntgen ile saptanamayan bu çatlakların zamanla büyüyerek dişlerin kırılmasına neden olduğunu söylüyor.

Özel Hayat Hastanesi Diş Tabibi Koray Dönmez, diş gıcırdatmanın genellikle uyku esnasında oluşan güçlü çene hareketlerinin neden olduğu çeneleri sıkma, dişleri gıcırdatma olayı olduğunu kaydetti.

Genellikle bu alışkanlığa sahip bireylerin bundan habersiz yaşadığını anlatan Dönmez; "Strese bağlı olarak görülen uyku sırasında dişleri gıcırdatma, çeneyi sıkma ve kilitlemenin, dişlerin, dişetlerinin ve diş köklerinin aşınarak zarar görmesine neden oluyor. Diş gıcırdatma ve sıkmanın sadece geceleri değil, aşırı stres durumlarında gündüzleri de görülebileceğini unutmamız lazım." diye konuştu.

Dönmez, "Stresli durumlarda dişlerini sıkan veya gıcırdatan insanların geceleri de aynı hareketi tekrarlayabildiklerini görüyoruz. Diş gıcırdatmanın şiddeti ve sıklığı dişlere zarar verecek boyutlara ulaşabilir. Strese bağlı olarak görülen uyku sırasında dişleri gıcırdatma, çeneyi sıkma ve kilitleme, dişlerin, dişetlerinin ve diş köklerinin aşınarak, zarar görmesine neden oluyor. Sürekli birbirine sürtünen dişlerin mineleri zarar görür, dişlerin boyları kısalır. Köklerinde basınçtan dolayı kistik oluşumlar meydana gelir. Dişi çene kemiğine bağlayan bağlarda gevşemeler olur ve dişlerde sallanmalar başlar. Hastalığın üstesinden gelmek için stresin önlenmesi gerekiyor. İlaç destekli psikolojik tedaviyle birlikte dişlere takılacak koruyucu diş kılıfının da dişlerin zarar görmesini engelleyeceğini bilmemiz gerekir." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious