Stres egzama yapıyor!

  • Giriş : 24.10.2006 / 00:00:00

Egzama, stres ve gerilim yüzünden de olabiliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Özboya, “egzama genellikle alerji nedeniyle oluşur ama duygusal sıkıntı ve stres de egzama nedenleri arasındadır.

Stresli iş ortamında çalışanlar egzamaya en iyi adaylardır. Bazen de egzama görünür hiçbir neden yokken çıkmaktadır. En sık görülen egzama tipi, alerjik kökenlidir. Tıp dilindeki adı ‘atopik dermatit’ olan bu hastalık çoğunlukla astımlılarda ve saman nezlelilerde görülür. Saman nezlesi, çiçek tozlarının neden olduğu alerjik bir hastalıktır.” dedi.

Tahriş edici maddelere dikkat

Dr. Ayşe Özboya, egzamalı bölgenin kesinlikle kaşınmaması gerektiğini vurguladı. Özboya, “kaşıma hastalığın yayılmasını da beraberinde getirmektedir. Deri kaşıma sonucunda kanayabileceği gibi iltihaplanıp Ağrı da yapabilir. Çatlaklardan giren mikroplar bedene yayılabilir. Kaşınarak tahriş edilmiş bir egzama bölgesi, çok rahatsızlık verebilir” dedi.

Uzm. Dr. Özboya, egzamanın, önce yüzde ve baş derisinde çıktığını daha sonra kollara ve bacaklara yayıldığını anlattı: “Egzama, özellikle derinin katlandığı ya da giysilerin sürtündüğü yerlerde oluşur. Egzamalı ya da egzama geçirmiş insanların derileri fazlasıyla hassastır. Bu nedenle tahriş edici maddelerden sakınmak gerekir.

Bu tür maddelerle çalışmak zorunda kalanlar lastik eldiven ve yüz maskesi gibi basit önlemlerle korunmalı. Egzamaya neden olan alerji yapıcı madde bulunabilirse, hastanın o madden korunması yeterlidir.”

Tehlikeli bir hastalık değil

Dermatolog Ayşe Özboya, egzamanın tehlikeli sayılabilecek ağır bir hastalık olmadığını belirtti ve tavsiyelerde bulundu: “Egzamalı kişilerin uçuk hastalığı olanlardan özellikle uzak durmaları gerekir. Egzamalı deri, uçuk virüsüne karşı dirençsizdir. Virüs alınırsa enfeksiyon yayılabilir. Egzamalıların çiçek aşısı da olmamaları gerekir.

Normal insanlara hiçbir zarar vermeyen bu aşı, egzamalı bir çocukta ölümcül olabilen ateşli bir hastalık yapabilir. Egzamalı insanların hastalıklı bölgeyi kaşımalarının ciddi sorunlar yaratabilir. Egzamalı kişilerin tırnaklarını kısa, temiz ve bakımlı tutmaları, zararı biraz da olsa azaltır.”

Bu belirtilere dikkat!

• İltihaplı deri bölgesinde kızarma ve kaşıntı

• İltihaplı bölgede kuruma meydana gelmesi ve sivilce benzeri oluşumlar

• Egzamalı bölgenin su toplaması

• Kaşıntıya bağlı olarak derinin kanaması ve iltihaplanıp Ağrı yapması

• Çatlaklardan giren mikropların bedene yayılması

• Yüz, baş, kol ve bacaklarda deride değişim

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious