Stres fıtık sebebi olabilir

Stres fıtık sebebi olabilir .6214
  • Giriş : 22.10.2007 / 09:33:00

Stres başta boyun olmak üzere çeşitli bölgelerde fıtığa neden oluyor. Strese bağlı fıtıklar kadınlarda daha fazla görülüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Stres sonucu sırt ve bel kaslarında oluşan kasılma sonucu omurların arasında bulunan diskin gerildiğini ifade eden Prof. Dr. Mustafa Güler, 'Stres başta boyun olmak üzere çeşitli bölgelerde fıtığa neden oluyor. Strese bağlı fıtıklar kadınlarda daha fazla görülüyor. Bunun en büyük nedeni ise aile içi sorunlar. Yaşanan sorunları kadınlar genellikle içlerine atıyor ve dışarı vuramıyorlar' dedi.

İKLİMLER DE ETKİLİ
Prof. Dr. Mustafa Güler, gerginlik ve stresin kalp, mide, bağırsak sistemi ve hormonal bozukluklara neden olduğunu vurgulayarak, 'Fıtıkta iklimsel özellikler de etkilidir. Özellikle Karadeniz'in rutubetli olması, stres oluşumunda büyük rol oynar. Stresten kurtulmanın en önemli yolu, insanın her gün kendine en az 15 ile 60 dakika arasında dinlenme zamanı ayırmasıdır. Biraz dinlenmek, en azından o günün stresinden bir nebze olsun uzaklaşmaya yardımcı olur' diye konuştu.

AĞRIYI ARTIRIR
Güler, stres ve gerginliğin kişinin daha fazla ve şiddetli Ağrı hissetmesine neden olduğunu söyledi. Stres ve gerginliğin hiçbir şey yokken Ağrı duyulmasına neden olabileceğini belirten Güler, şöyle devam etti: 'Stres, normal ağrının 3-5 kat daha fazla hissedilmesine neden oluyor. Stres, insanı ağrıya karşı hassaslaştırır. Hastalıkların yarısı gerginlikten kaynaklanıyor. İnsanlar hastalıklarının geleceğini nasıl etkileyeceğini ve ailesinin durumunu düşündükçe daha fazla etkileniyorlar.'

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious