Stres hayatınızı yönetmesin

Stres hayatınızı yönetmesin .8424
  • Giriş : 24.08.2007 / 16:53:00

Stresin hayatınızın patronu olmasını istemeyenlere bazı önerilerimiz var...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Stres kişinin kendisine yüklenen aşırı baskılara veya karşılamakta zorlanacağı maddi ve manevi taleplere verdiği olumsuz tepkidir. Herkes bir çok farklı biçimde stres yaşar. Servis kaçırmak, araba kullanırken yanlış yola girmek, trafikte takılıp kalmak, evde suların akmaması, çocukların huysuzluğu kısa süreli olması gereken stresler yaratır. Hatta o günkü işlerin veya hafta sonu tatilini planlamak bile stresli olabilir. Yaşamı tehdit eden hastalıklar evlilikte şiddetli geçimsizlik ya da boşanma, iflas, işyerinde baskı, işsizlik gibi daha süregen streslerde vardır bunlar kişide gerginlik yaratır, varolan hastalık belirtilerine katkıda bulunabilirler. Hatta kendileri bazı hastalıklar yaratabilirler.

HASTALIKLARI TETİKLER

Sağlığın bozulmakta olduğuna dair en yaygın belirtiler baş ağrısı,uyku bozuklukları, yoğunlaşma güçlüğü , unutkanlık, sinirlilik , mide-bağırsak rahatsızlıkları, iş tatminsizliği, enerjisizlik, moralsizlik, çökkünlük ve kimi zaman panik atakları şeklini alan yoğun kaygıdır. Bunlar tedavi gerektiren psikiyatrik bozukluklara dönüşebilir. Kişide önceden varolan astım, ülser, migren, artrit, ürtiker, sedef, diyabeti hipertansiyon veya kalp sorunları gibi bazı rahatsızlıklar stres yüzünden alevlenebilir. Aşırı zayıflamak ya da kilo almak söz konusu olabilir. Sigara ve alkol kötüye kullanımı ya da bağımlılığı gelişebilir. Şiddetli stresler, özellikle yüksek tansiyonu olanlarda 'inme' riskinde artışlada ilişkilidir.
Stres sırasında kadınlarla erkeklerin verdikleri tepkiler arasında farklılık olduğu öne sürülmektedir. Kadınlar daha dışa vurumcu ve paylaşımcı yaklaşabilirken, strese bağlı olarak testeron düzeylerinde yükselme olduğu ortaya konmuş olan erkekler daha düşmancıl, veya içe kapanık olabilmekte, 'dövüş ya da kaç' yanıtı verebilmektedir.

HAYIR DEMEYİ ÖĞRENİN

Anadolu Sağlık Merkezi'nden Psikiyatri Uzmanı Dr. Banu Büyükkal, stresi yenmek için önerilerde bulundu:

Ortamınıza uygun gevşeme yolları bulun.
Kendinize zaman ayırın.
Ailenizle iletişiminizi gözden geçirin. Onlara vakit ayırın.
Uykunuzdan ödün vermeyin.
Doğru beslenin.
Spor yada yürüyüş yapın.
Dostlarınızla zaman geçirin.
Evde ve iş yerinizde gerçek kapasitenizi görüp mantıksız taleplere hayır demeyi mutlaka öğrenin.
Önceliklerinizi belirleyin. Her şey aynı anda olmaz.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious