'Stres mideyi deliyor'

  • Giriş : 26.08.2006 / 00:00:00

Stresin vücutta bulunan yüzlerce hormon ve enzimleri etkileyerek vücut dengesini alt üst ettiğine dikkat çekildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Hormon ve enzimlerin vücut içerisinde denge ve uyum içerisinde olduğunu ancak stresin bu dengeyi alt üst ettiğini anlatan Prof. Dr. Sözüer, "Aşırı stres durumunda bu hormonal dengede meydana gelen bazı değişiklikler vücudun çalışma sistemini olumsuz etkiliyor. Asit salgısını artırıyor veya azaltıyor. Aşırı salınan veya salınmayan hormonlar kan düzeyi üzerinde de etki sahibi oluyor. Kanın pıhtılaşması veya sulanmasını engelliyor. Bu durumda sistematik olarak çok düzenli bir şekilde çalışan insan vücudunda bozulmalara veya bazı hormonların fazla bazılarının da az çalışmasına neden oluyor" diye konuştu.

Sözüer, yoğun stres altında olanların herhangi bir sportif veya müzikal faaliyetin veya sürekli yapageldikleri işlerin dışında uğraşılacak herhangi bir işin stres ve sıkıntıyı azaltacağını vurguladı.

ANLIK STRES ÖLÜMLE SONUÇLANIYOR

Anlık yaşanan stres ve sıkıntıların da yaşam kalitesini olumsuz etkilediğine değinen Prof. Dr. Sözüer, bu tür stres ve sıkıntıların kroniklerinden çok daha tehlikeli olduğunu, çünkü ani ölümlere neden olduğunu bildirdi.

Kalp rahatsızlığı, şeker hastalığı olan kişilerle birlikte hamileler, alkol ve sigara kullanan insanların ani stres ve sıkıntıya karşı çok büyük tehlike altında olduklarını vurgulayan Prof. Dr. Sözüer, bu tür sorunları bulunan insanlarda ani gelişen hormonal değişikliklere bağlı olarak beyinde kan pıhtılaşması, kalp damarlarının tıkanması, ani solunum durmaları ve sindirim sistemi bozuklukları gibi birçok sağlık sorunu görülebildiğini kaydetti.

Yapmış olduğu izlenim ve deneyimleri sonrasında manevi değerleri yüksek olan insanlarda stres ve sıkıntının neden olduğu sağlık sorunlarının daha az görüldüğünü anlatan Sözüer, manevi değerleri yüksek, takva ehli insanlarda veya kendisini manevi güce bırakan insanlarda stresi karşılamanın daha rahat ve kolay olduğunu tespit ettiklerini söyledi.

İnançlı insanların hemen her şeye sevinmediği gibi hemen her şeye de üzülmediğini anlatan Prof. Dr. Sözüer, "Her şeyi kadercilik zihniyeti ile değerlendirdikleri için yaşam standartları daha da yükseliyor. Bu nedenle manevi değerlere sıkı sıkıya sarılmak insanın ahireti kadar dünyasını da kurtarıyor." şeklinde konuştu.

İnsanların stres ve sıkıntıdan kurtulabilmeleri için bedenlerini dinlendirmeleri gerektiğini aktaran Sözüer, "Türkiye'de beden dinlendirme işi sırt üstü yatıp tavan izlemek olarak algılanıyor. Oysa günlük yapılan işlerden farklı bir işin yapılması da insan beyni ve vücudunu dinlendirir. Bu nedenle toplum yararına faaliyet gösteren derneklerle ilgilenilebilir veya sportif müzikal etkinliklerde bulunulabilir. Türk toplumunda yaygın olan kahvehane alışkanlığı ise stres atma yeri değil aksine stres depolama yeridir. Çünkü orada da kağıt geldi taş gelmedi gibi düşüncelerin stresi ağır basıyor. O nedenle kahvehaneler stres atma yeri olarak görülmemelidir" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious