Stres zarar değil yarar getirsin

  • Giriş : 25.01.2007 / 00:00:00

Aşırı olmadığı sürece stresin size zararı değil aksine yararı dokunur. Bu yüzden dozunu ayarlamayı iyi bilmeli, stresi kontrol altına almayı bir an önce öğrenmelisiniz.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Doç. Dr. Nesrin Dilbaz, stresin gündelik yaşamda karşılaşılan olaylar sonucu hissedilen sıkıntı ya da zorlanma durumu olduğunu belirtiyor. Dilbaz, stresin zihinsel ve fiziksel kaynakları tüketen olumsuz bir yanı olduğu gibi, organizmada fiziksel ve ruhsal değişmelere, olgunlaşmaya ve gelişmeye yol açan olumlu yönleri de bulunduğunu söylüyor ve 'genelde herkes için travmatik sayılabilecek bir olayın ardından tepkilerin yavaşlaması, dış dünyaya ilginin azalması normaldir' diyor.

BAŞA ÇIKMAK ELİNİZDE
Kendini mutsuz, kaygılı ve endişeli hisseden kişilere bunlarla baş etme becerileri kazandırılması gerektiğini söyleyen Nesrin Dilbaz, duygusal tepkileri, denetleyebilme becerisi konusunda eğitim verilebileceğini belirtiyor. Stres kişinin gündelik yaşantısını engelleyecek düzeye ulaşmışsa mutlaka azaltılmalı. Spor, masaj, olumlu düşünme, meditasyon, yoga, zamanı iyi kullanma, gevşeme, beslenmenin düzenlenmesi stresle başa çıkabilme yolları olarak sıralıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious