Strese girmeyin

  • Giriş : 29.08.2006 / 00:00:00

Çok yoğun iş temposu, insanları strese sokuyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İnsanlarda görülen çok sayıdaki hastalığın meydana gelmesinde önemli rol oynayan aşırı stresin, sigara kadar zararlı olduğu belirtiliyor.

Son yıllarda artış gösteren hastalıkları inceleyen bilim adamları, tedavi edilebilir veya tedavisi mümkün olmayan bir çok hastalığın ana sebebi olarak stresi gösteriyor. İnsanlığın geleceği ve sağlığını sigaradan sonra en çok stresin tehlikeye soktuğunu belirten bilim adamları, stresi yenmenin tedavisinin ise stresten uzak durmakla mümkün olabileceğini kaydediyor.

Üzüntüye neden olabilecek derecede strese giren insanların çok kolaylıkla kansere yakalanabileceğini söyleyen Psikiyatrist Dr. Elif Günkar, insanların stresten uzak durmasını önerdi.

Tıbbın henüz kesin çare bulamadığı şeker hastalığı ile sinirsel ve ruhsal bozukluğa neden olan stres, insanda aşırı şekilde görülmesi halinde mide, on iki parmak bağırsağı ülseri, kanser tedavisi uzun rahatsızlıklara neden olabiliyor. Tansiyon hastasında tansiyonun aşırı yükselmesine etki edebiliyor. Şehir yaşamında daha sık rastlanan bu hastalıkların stresten kaynaklandığını ifade eden uzmanlar, aşırı stresin zaman zaman ölümlere yol açabildiğini belirtiyor.

Stresin, insana yaklaşık 4 bin tane zehir bırakıp, tüm vücutta zamanla yüzlerce hastalığa neden olan sigara kadar zararlı olduğunu anlatan Elif Günkar, stresin tehlikeli bir bomba olduğunu vurguladı. Günkar, şunları söyledi: "Stresin çeşitli türleri vardır. İnsanın davranışlarını etkileyen her şeye stres sebep olabilir. Örneğin, hastalığı olan bir insanın iyileşemeyeceğine inanması, tansiyonu olanın tansiyonunun düşmeyeceğine inanması, şeker hastasının şekerinin düşmeyeceğine inanması stres yaratır ve tansiyon ile kan şekerinin düşmemesine neden olur. Stres karşısında insanda vücut direnci düşebilir. Bu durumda hastalıkların iyileşmesi ağırlaşır ve kimi zaman ölüme bile sebep olabilir. "

Stresle başa çıkabilmek için mutlaka bir hekime başvurulmasını öneren psikiyatrist Günkar, "İnsanlar, stresten çeşitli yollarla kurtulabilir. Günlük işlerinden uzaklaşıp değişik uğraşlarla meşgul olmaları, hoşuna giden bir uğraşla kendini meşgul etme, uzun yürüyüşler yapma, resim ve müzikle uğraşma, konuşma, paylaşma, deniz kenarında oturma, tiyatro ve sinemaya gitme, kitap okuma v.b şeyler, stresi önler. Bunların belli aralıklarla yapılmasında da fayda var. Eğer kişi, tüm bunlara rağmen stresten kurtulamıyorsa, hekim desteği almalıdır. " ifadelerini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious