Stresinizi mutluluğa dönüştürmek elinizde

Stresinizi mutluluğa dönüştürmek elinizde .8424
  • Giriş : 03.10.2007 / 17:38:00

Stres kavramı, kişiyi normal dışı davranışa sürükleyen bir süreç.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yrd. Doç. Dr. Yalçın Kaya, aşırı kaygı ve algıların strese neden olabileceğini belirterek stres halinin, yaygın olarak bilinenin aksine çok korkulacak bir durum olmadığını belirtti.

KONTROL EDİLEBİLİR
Konuyla ilgili pek çok uzmanın 'Aman stres yapmayın, stres yaparsanız kaybedersiniz'' gibi telkinlerde bulunarak, çoğu zaman kişilerdeki stresi daha da artırdığına dikkat çeken Kaya, 'Oysa stres, insan organizmasını tetikleyen, pasif dokuları harekete geçiren bir ateşleyicidir'' dedi. Stresin kontrol edilebilmesi durumunda önemli yararlar da sağladığını vurgulayan Kaya, kişilerin, kendilerinde stres belirtisi gördükleri andan itibaren 'Bende artık stres başladı. Vücudumdaki normal durumlarda kullanamadığım pasif dokular artık aktif hale geçiyor. Bu işin üstesinden geleceğim'' şeklinde düşünmeleri gerektiğini belirtti. Böyle yapıldığı takdirde, sınav gibi stresin yoğun olduğu durumlarda başarıyı, sosyal hayatta ise mutluluğu yakalamak mümkün.

ÖNEMLİ OLAN ALGILAMA ŞEKLİ
Kaya, önemli olanın, yaşanan stresin algılanış biçimi olduğunu belirterek, kişinin bu durumu bilinçli şekilde kontrol edebilmesi halinde, stres anında yaşanan negatif kısır döngü pozitife dönüşecektir'' açıklamasını yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious