'Şu anda herhangi bir endişemiz yok'

  • Giriş : 18.05.2006 / 00:00:00

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin, son günlerde ekonomide yaşanan gelişmelerle ilgili değerlendirmesinde, paniğe gerek olmadığına işaret etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Tevfik Bilgin, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (MÜSİAD) ''Basel II-Bankalara ve Reel Sektöre Etkileri'' konulu Geleneksel Perşembe Toplantıları'na katıldı. Bilgin, burada yaptığı konuşmanın ardından soruları cevapladı.

Piyasalarda devam eden sert hareket sonucu, bankaların konut kredisi faiz oranlarının yükselmesine ilişkin bir soru üzerine, Tevfik Bilgin, bunun, bankaların icrai faaliyetleri olduğunu belirterek, ''Buna müdahale edemeyiz'' dedi.

Burada önemli olanının, sektörün bundan nasıl etkilendiği olduğuna işaret eden Bilgin, ''Sabit faizli verildiği için faiz oranlarında yükseliş devam ederse, bir şekilde zamanında verilen kredilerden bankalarımız zarar yapacaktır. Ama bizim analizlerimiz, bunun banka mali bünyelerine hemen hemen hiç etkisi olmayacağı yönünde'' görüşünü aktardı. Bilgin, piyasalardaki dalgalanmalarının 6 aylık bilanço rakamlarına nasıl yansıyacağına ilişkin bir soru üzerine, bunun Haziran sonunda belli olacağını söyledi.

Paniğe gerek olmadığına işaret eden Bilgin, ''Ders çıkarmamız lazım. Bankaları çok yakından izliyoruz. Oldukça sağlam istikrarlı bir bankacılık sistemine sahibiz. Şu anda herhangi bir endişemiz yok güven ve istikrar devam ettiği sürece'' dedi.

Devalüasyon tartışmalarına ilişkin soruya karşılık da Bilgin, BDDK'nın gelişmeleri yakından takip ettiğini belirterek, ''Yıllardır söylenen, yazılan, çizilen, ekonomistlerin bahsettiği sıcak, soğuk para, dengeler, bilançolar, büyüklükler, ithalat ihracat rakamları. Bunların hepsinin birlikte analiz edilmesi lazım. Özellikle açıklamalarda aranan aksiyonlarda bu dengeler bilinerek, özellikle kısa vadeli sermayenin, çok kısa vadeli sermayenin, küresel sermayenin, kuzunun kalbine, filin beynine, ceylanın bacaklarına sahip olduğunu hiçbirimizin unutmaması lazım. Bu kritik bir nokta'' şeklinde konuştu.

Reel sektörün şeffaf olması gerektiğine dikkati çeken Bilgin, eskiden olan bedava bankacılık döneminin bittiğini, bankalarla olan en küçük ilişkilerde bile belli bir ücret alınacağını ifade ederek, ''Bu normaldir. Önemli olan bu ücretin makul olmasıdır'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious