Su arıtan pipet: 23 YTL

  • Giriş : 07.08.2006 / 00:00:00

UNESCO tarafından 2005 yılının icadı olarak seçilen ve bütün pis suları içilebilir hale getiren 'lifestraw' isimli ürünü Türkiye'ye getirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Endeks Holding Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Oral, UNESCO tarafından 2005 yılının en önemli buluşu olarak seçilen 'lifestraw' isimli ürünü Türkiye'ye getirdiklerini ve iki yıl içinde 20 milyon adet dağıtmayı hedeflediklerini söyledi. Dünyada da dağıtımına yaklaşık 10 ay önce başlanan 'lifestraw' her türlü kirli suyu arıtarak insanlara temiz su içebilmelerini sağlıyor. İçinde son derece karmaşık bir filtreleme sistemi bulunan bir boru olan lifstraw şu ana kadar Afrika'da 10 milyon adet dağıtılmış durumda. Türkiye'de Silahlı Kuvvetler ve Kızılay gibi kurumlara da bu ürünü vermek istediklerini belirten Oral, 'Bu ürünü treking yapanlar, dağcılar çok iyi biliyor. Dünya Sağlık Örgütü de bu ürünü onaylamış durumda' diye konuştu.

FİYATI 23 YTL OLACAK

Deprem, sel, savaş gibi yaşanabilecek birçok felaket sonrasında temiz su bulmanın oldukça zorlaşacağını ve en önemli sorunlardan birisinini içme suyu bulmak olduğuna dikkat çeken Oral, 'Biz bu ürünü 23 YTL'den piyasaya vereceğiz. Türkiye'de herkesin bu ürüne sahip olmasını ve evinin bir köşesinde tutmasını istiyoruz. Malataya'da yaşanan kolera vakasında eğer bu ürün olsaydı hastalık yayılması yüzde

80 oranında engellenebilirdi' dedi. Oral ayrıca bu ürünün Türkiye'de özel bir şirket tarafından dağıtılacak olmasının dünyada da bir ilk olduğunu belirterek, 'Lifestraw henüz çok yeni bir ürün. Dünyada satış hakkını ilk biz aldık. Biz de olabildiğince makul bir fiyattan piyasaya vermek ve herkesin bu ürüne sahip olmasını istiyoruz. İki yıl içerisindeki hedefimiz 20 milyon adet dağıtmak ve 300 milyon dolar ciro elde etmek' dedi.

HAVACILIĞA İLGİ GÖSTERECEK

Havacılık sektöründe de faaliyet yürüten Endeks Holding'in bundan sonra bu konuya daha fazla eğileceğini belirten Oral, şu anda 1 tane helikopterleri bulunduğunu ancak talep olduğu anda 1 ay içerisinde 4 tane daha helikopter alabilecek durumda bulunduğunu söyledi. Avrupalı helikopter üreticisi Eurocopter ile opsiyon anlaşmaları bulunduğunu belirten Oral, 'Şu anda ilk sırada ben bulunuyorum. İstediğim zaman helikopterleri alabilirim' şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious