Su borusu patladı, Gebze susuz kaldı

Su borusu patladı, Gebze susuz kaldı.10221
  • Giriş : 19.08.2007 / 17:48:00

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı İzmit Su Şirketi'nin suya zam yaptığı gün Gebze ilçesinde kente su veren ana hatta meydana gelen arızadan ötürü dün geceden itibaren kente su verilemiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Arızanın bugün akşam saatine kadar giderilip kente su verilmesi bekleniyor.

Arapçeşme Mahallesi, Gençlik Caddesi üzerinde dün gece 23.00 sularında meydana gelen arızada malzeme yorulması diye adlandırılan olaydan ötürü 1200'lük boru hattında patlak meydana geldi. Ekipler patlağın olduğu yere büyük bir çukur kazarak ulaştı. Bu esnada çevreye önemli miktarda su yayıldı. Kente su veren şebekenin vanası kapatılmasına karşın müdahaleye kadar çok miktarda su borudan sızdı.

Büyük bir çukur kazılarak patlak olan yere ulaşılırken boru hattında yaklaşık 5 metre uzunluğunda çökme olduğu görüldü. Ekipler patlayan boruları kesip yukarı çekerken öğlen saatlerine doğru yeni boru monte etme çalışmasına başlandı.

İSU Genel Müdür yardımcısı doktor Bahattin Yanık, "Buradaki boru hattı eski. Malzeme yorulmasında ötürü patlak meydana geldi. Su kaçağıyla ilgili fazla problem yok" dedi. İSU Gebze İşletme Müdürü Mahmut Yandık kazanın olmasından hemen sonra duruma müdahale etmek için ekiplerin seferber olduğunu belirtip, "Patlayan hat İller Bankası tarafından yaklaşık 15 yıl önce yapılan bir hat. İleride değiştirilmesi de gündeme gelebilir. Duruma müdahale ettik. Bugün öğleden sonra bakım ve monte çalışmalarını tamamlayıp akşam saatlerine kadar kente düzenli su verme amacındayız" diye konuştu.

Öte yandan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, konutlarda kullanılan suyun 10 tona kadar olan kısmına yüzde 19, 10 tonunun üzerinde ise ton başına yüzde 50 zam yapıldı. İSU'nun yeni tarifesine göre konutlarda aylık 10 tona kadar kullanılan suyun ton fiyatı 1.38 YTL'den 1.65 YTL'ye, 10 tondan sonraki her ton fiyatı ise 2.00 YTL'den 3.01 YTL'ye yükseltildi. Ticarethanelerde kullanılan suyun ton fiyatı 3.75 YTL'den 4.66 YTL'ye, sanayide kullanılan suyun ton fiyatı da 4.48 YTL'den 6.62 YTL'ye yükseltildi. Zamlar 1 Eylül'den itibaren uygulamaya konulacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious