Su canavarlarının nesli tehlikede

Su canavarlarının nesli tehlikede.13649
  • Giriş : 10.11.2008 / 15:00:00

Azteklerin değişim tanrısı olarak taptığı "ünlü su canavarlarının" nesli yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Gölde can veren çocukların ruhu ise oyuncaklarla yaşatılıyor!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bilim adamları tarafından yapılan araştırmalara göre, Meksika'nın Mexico City şehrinde bulunan Chapultepec Doğal Hayvanat Bahçesinde bulunan doğal ortamın önümüzdeki on yıl içinde yok olma tehlikesi var. Çevrenin ve habitat örtüsünün kirliliği yüzünden 10 yıl içersinde 1,500'ten kare mil başına 25'e düşen hayvan nüfusu, kirli sularda kolay ürüyen istilacı balıklara yem olarak hızla azalıyor. Yabani balık ve kuşların bu canavarların yuvalarını dağıtıp, yumurtalarını yemeleri tehlikeyi artırıyor.

Xochimilco Gölü'nde nesli tükenmeye yüz tutan Axolotl (Dağ göllerinde yaşayan balık türü) salamander (Ateşte yanmadığına inanılan efsanevi hayvan)'in veya Ambystoma Mexicanum (Bir cins kertenkele) doğal yaşam alanı ve Doll Adası aynı zamanda ilk rehber tapınağının ve istilacı türlerin rahatlıkla yetiştiği bir ada.

Dolls Adasında sulama kanalları boyunca ağaç yaprakları arasında yerleştirilmiş bebekler bölgenin bir inanışını temsil ediyor. Yöre halkına göre, kanal etrafında ağaç dallarına asılan sevimli bebekler kaza sonucu kanala düşüp hayatlarını kaybeden kız çocuklarını sembolize ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*