Su içmenin zamanı yok

  • Giriş : 22.03.2007 / 00:00:00

Su canlılığın devamı için büyük öneme sahiptir. Böbreklerden toksik maddelerin temizlenmesi ve idrar ile zararlı maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasını sağlar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kan basıncının kontrol edilmesinde görevlidir. Kısacası su vücudumuz için büyük bir öneme sahiptir. Memorial Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü'nden Diyetisyen Seçil Kenar, suyun sağlığımız için önemini vurgularken ''yapılan en büyük hata, gün içerisinde çay, kahve kola tüketiyorum, bunlar da sıvı ihtiyacımı karşılıyor' düşüncesidir' diyor.

BİTKİ ÇAYI DA İÇEBİLİRSİNİZ
Oysa bu tür içecekler tam tersi vücuttan suyun atılmasına sebep olurlar yani sıvı tüketimi yerine geçmezler. Günlük vücudun su ihtiyacı kişinin fiziksel şartlarına göre değişim gösterir, ortalaması 2-2.5 lt kadardır. Ayran, komposto, bitki çayları sıvı tüketim miktarına sayılabilir. Suyun yemekle içilmemesi, 1 bardaktan fazla suyun bir kerede içilmesinin yanlış olduğu, günde 6-7 litre içilirse zayıflanacağı gibi bir çok yanlış inanış hepimiz duymuşuzdur. Suyun ne zaman içildiği önemli değildir, yemekten önce, esnasında, sonrasında, aralarda istediğiniz zaman içebilirsiniz.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious