Su israfının önüne geçelim

  • Giriş : 14.11.2006 / 00:00:00

BUSKİ Genel Müdürü İsmail Hakkı Çetinavcı, alınacak basit tedbirlerle su israfının önüne geçilebileceğini, bunun hem ülke, hem de vatandaşın bireysel kazancına büyük katkılar sağlayacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Çetinavcı, yaptığı yazılı açıklamada, vatandaşları su israfına karşı uyardı. Yeryüzünün üçte ikisi su olduğunu ancak bunun sadece yüzde 0,3'ünün içilebilir su olması nedeniyle, su kaynaklarının verimli kullanılması gerektiğini belirten Çetinavcı, dünyada 6 milyar insandan 2 milyarının sağlıklı su içemediğine dikkat çekti. Çetinavcı, "Susuzluk yakın zamanda çağın en büyük sorunu olacak. Bugün petrolden kaynaklanan savaşlar, yarın yerini suya bırakacak. Su kaynaklarımızla gururlanmamıza rağmen Amerika'da kişi başına düşen kullanılabilir su varlığı 18 bin metreküp iken bu miktar ülkemizde bin 400 metreküp civarında. Bir ülkenin su zengini olabilmesi için kişi başına düşen yıllık su miktarı en az 10 bin metreküp olmalı. Bundan dolayı su israfına karşı duyarlı olmalıyız. Akarken kıymetini bilmediğimiz suyu israf etmemeliyiz." dedi.

BASİT TEDBİRLERLE İSRAF ÖNLENEBİLİR

Bursa'da 1995 yılında yüzde 65 olan su kayıplarını gerçekleştirdikleri altyapı yatırımlarıyla yüzde 26 seviyesine indirdiklerini vurgulayan Çetinavcı, bunun Avrupa standartlarında bir oran olduğunu kaydetti. "Su kayıp yüzdesini düşürmeseydik, 65 milyon metreküp fazla su tüketmemiz gerekecekti. Bu miktarda Bursa'mızın 7- 8 aylık su ihtiyacına tekabül etmektedir" diyen Çetinavcı, musluklarda damlayan sudan bile milyonlar aktığını vurguladı. Çetinavcı, alınacak basit tedbirlerle su kullanımında yarı yarıya tasarruf sağlanabileceğini belirterek, şunları kaydetti: "Ev ve işyerlerinde tüketilen suların yüzde 70'i banyo ve tuvaletlerde kullanılıyor. Banyo yerine duş alarak su tüketimini yüzde 25 oranında azaltmak mümkün. Ayrıca su tasarrufu için diş fırçalarken ve tıraş olurken musluklar ihtiyaç halinde açılmalı. Diş fırçalarken ve tıraş olurken, musluğu kapalı tutarak 15-35 litre su tasarruf edilebilir. Bulaşık ve çamaşır makineleri dolmadan çalıştırılmamalı. Su sızıntıları küçük miktarlarda olsa bile mutlaka tamir edilmeli. Sadece bu tedbirlerle su faturaları yüzde 20-30 oranında azaltılabilir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious