Su kanalına ölümüne dalış

  • Giriş : 20.06.2006 / 00:00:00

Atatürk Barajı'ndan Şanlıurfa ve Harran Ovaları'na hayat veren sulama kanalları, bölgenin bereketli topraklarından bol ürün alınmasını sağlarken dikkatsizlik ve ihmal sonucu boğulmalara da neden oluyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gündüz hava sıcaklığının 42 dereceyi geçtiği Şanlıurfa'da, Harran Ovası'na su taşıyan 5 metre derinliğindeki kanallarda serinleyen çocukların yaşları 7 ila 12 arasında değişiyor. Bugüne kadar bir çok çocuğun boğularak yaşamını yitirdiği sulama kanallarında alınan önlemelere bile aldırış edilmiyor. Ailelerin de duyarsız kaldığı çocukların sulama kanalındaki serinleme olayında zaman acılar yürekleri yakıyor.

İl Jandarma Komutanlığı tarafından kurulan devriye bile boğulmaların önüne geçemedi. İl Jandarma Komutanlağı'nın sorumluluk bölgesinde 2000 yılında sulama kanallarında meydana gelen 18 boğulma sonucu ölüm olayında 8 kişinin 0-5 yaş arası, 3 kişinin 5-10 yaş arası çocuklardan oluştuğu kaydedildi. 2001 yılında meydana gelen 16 boğulma sonucu ölüm olayında ise 0-5 yaş arası 7 çocuk aynı şekilde yaşamını yitirdi.

Şanlıurfa İl Jandarma Komutanlığı sulama kanalarında boğulmalara karşı 2002 yılından buyana kurduğu devriye ekibi ile çeşitli uyarılar içeren broşürlerle halkı uyarmaya çalışıyor. Ayrıca sulama sezonunda sabah saat 08.00 ile 20.00 arasında sulama kanallarına vatandaşların girmesini engellemeye çalışan jandarma bölgesinde, 2004 yılında 30, 2005 yılında ise 25, 2006 yılının son iki ayında ise 5 boğulma olayının yaşandığı aktarıldı.

VALİLİK BOĞULMALARIN ÖNÜNE GEÇMEK İÇİN BÜYÜK ÇABA SARF EDİYOR

Şanlıurfa'da özellikle yaz aylarında serinlemek isteyen vatandaşlara mezar olan ana sulama kanalları Şanlıurfa Valiliğininde bu çerçevede çeşitli projeler üretmesine vesile oldu.

Sulama kanalarının bulunduğu bölgede hazırlanan çalışmalarla bir alan piknik ve parka dönüştürüldü. Boğulma olaylarının en fazla yaşandığı şehir merkezine 5 km mesafede bulunan Devlet Su İşleri'ne (DSİ) ait 570 dönümlük alanda 18 bin YTL bedelle spor komplekssi ve park alanı olarak yapıldı.

Henüz halka açılmayan proje çerçevesinde 570 dönümlük alanın yeşillendirilerek havuz ve diğer tesislerin kurulması için çalışmalar devam ediyor.

Kanal çevresinin iyi bir dinlenme ve tatil mekanına dönüştürmek için tüm imkanlarını seferber eden Şanlıurfa Valiliği bu sayede halkın günü birlik dinlenme ihtiyacını gidermeyi de planlıyor.

DSİ 6 YIL ÖNCE VERDİĞİ SÖZÜ TUTMADI

Atatürk Barajı sulama kanalarında yaz mevsimlerinde sıkça rastlanan boğulma olaylarını önlemek için DSİ Genel Müdürlüğü 2000 yılında yörede yaptıracağı havuzlar sayesinde boğulmaları önleme sözü vermişti.

24 Eylül 2000 yılnda verilen sözün üzerinden 6 yıl geçmesine rağmen yerine getirilmemesi dikkat çekiyor. Bu güne kadar verdiği söz çerçevesinde hiç bir girişimde bulunmayan DSİ, yöre insanın tepkisine neden oluyor.

Dönemin DSİ Genel Müdürü Doğan Altınbilek kanallardaki boğulma olaylarına çok üzüldüğünü belirtmiş, sulama kanallarının çevresinde yüzme havuzu yaptırarak boğulma olaylarını önleme sözü vermişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious