Su kavgasında tüfekler konuştu

Su kavgasında tüfekler konuştu.5926
  • Giriş : 28.06.2006 / 00:00:00

Antalya'nın Finike ilçesi Akçaalan köyü ile Kumluca'nın Karacaören köyü arasında yıllardır süren su tartışması tüfekli saldırıyla sonuçlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Akçaalan Köyü Muhtarı Raşit Tankut, daha önce de tehditlere maruz kaldıklarını aktararak, savcılığı suç duyurusunda bulunduklarını söyledi. Şahısların yakalanması için çalışmalar sürdürülüyor.

Finike'nin Akçaalan köyü ile Kumluca'nın Karacaören köyü arasında su meselesi yüzünden yıllardır tartışma yaşanıyor. Olaylar geçtiğimiz yıl Akçaalan köyünün su için Köy Hizmetleri'ne başvurarak, mahkemeye gitmesiyle başladı. Tüzel kişiliği Akçaalan köyüne ait 101 ada 147 no'lu parselde su çalışması için ihale tahsisi yapıldı. Mahkemenin de olumlu kararından sonra başlayan çalışmaların yüzde 80'lik kısmı tamamlandı.

Akçaalan köyü Muhtarı Raşit Tankut'un ifadelerine göre, Karacaörenliler, mahkeme kararını kabullenemiyor ve bölgenin kendilerine ait olduğunu iddia etti. İki köy arasında sözlü süren tartışma bugün silahlı kavgaya dönüştü. Çalışmaların yapıldığı Ayıovası mevkini basan 18 kişilik bir grup, müteahhidin iş makinelerini tüfeklerle taradı. Araçlarda maddi hasar meydana geldi. Üç işçi ise kalabalık grup tarafından darp edildi. Yaralanan üç kişi ayakta tedavi edildi.

Raşit Tankut, sözkonusu bölgenin köylerinin orta malı vasfını taşıdığını ve bu konuda ellerinde mahkeme kararı olduğunu aktardı. Saldırının son derece çirkin olduğunu aktaran Tankut, müteahhitin bundan iki gün önce de telefonla tehdit edildiğini öne sürdü.

İş makineleri ve traktörlerin tüfeklerle tarandığını doğrulayan Tankut, "Tehditler çalışmaların sonuna doğru artmaya başladı. Son olarak üç gün önce müteahhit, Karacaören köylüleri tarafından telefonla tehdit edildi. Bunun üzerine biz savcılığa suç duyurusunda bulunduk. Bugün de bu menfur olay meydana geldi." diye konuştu.

Tankut, Karacaörenlilerin de hukuki girişimi olduğunu ancak mahkemenin itiraza 'red' kararı verdiğini hatırlattı. Olay sonrası jandarma gerekli incelemeyi yaptı. Saldırganların tespiti için mağdurların Karacaören köyünde teşhis yapacakları öğrenildi.

Finike'ye de vekalet eden Kumluca Kaymakamı Abdullah Aslaner, kendisinin de olayı duyduğunu ancak net bir bilgisi olmadığını söyledi. Olayla ilgili konuşmak için yazılı raporun gelmesini beklediğini aktaran Aslaner, "Gerekli birimleri görevlendirdik. Jandarma olay yerinde. İncelemeler yapılıyor." dedi.

Karacaören muhtarı Raşit Şahin'e, gün boyunca aranmasına rağmen ulaşılamadı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious