Su sayacınızı donmaktan koruyun

  • Giriş : 04.11.2006 / 00:00:00

Belediye yetkilileri, vatandaşların kış ortasnda susuz kalmaması için su sayaçlarının don olaylarına karşı korunması uyarısında bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Haftasonundan itibaren hava sıcaklıklarının sıfırın altına düşeceğini belirten belediye yetkilileri, vatandaşları uyardı. Konya'da 2005 yılında iki aylık sürede patlayan veya bozulan yaklaşık 5 bin su sayacının büyük bir bütçe oluşturduğunu hatırlatan görevliler, tanesi 50 YTL'ye satılan sayaçlar ülke genelinde yaklaşık 5 milyon YTL'ye mal olduğunu kaydediyor.

Geçtiğimiz yıllarda kış aylarında su sayaçlarının donması sonucu vatandaşların mağdur olmasını gözönünde bulunduran belediye görevlileri, bu yıl meteorolojinin soğuk hava uyarısı ile birlikte halkı olası don vakalarına karşı dikkatli olmaları konusunda bilgilendiriyor.

Konya Su ve Kanalizasyon İşleri(KOSKİ) Genel Müdürü Ahmet Sorgun, su abonelerine sayaç donmasına karşı birtakım uyarılarda bulundu.

Sorgun, "Havaların soğumasıyla birlikte donan su saatleri sadece saat bedeli olarak değil, aynı zamanda büyük bir su israfına da yol açıyor. Bu yüzden sayaçların bulunduğu yere beton, ahşap veya demirden bir muhafaza yapılmalı. Sayaçta herhangi bir sızıntı varsa KOSKİ'ye bildirilmelidir. Çok soğuk havalarda musluklar çok az akacak şekilde açık bırakılmalıdır. Donan sayaca sıcak su dökülmemeli sıcak buharla buzları eritilmelidir. Aksi takdirde saatin bozulması söz konusu olup, tamir edilemeyebilir. Bu durumda hem büyük bir masraf çıkacak, hem abone bir süre susuz kalacak, hem de su israfı yaşanmış olacak." diye konuşuyor.

Sayaç gövdesindeki hasarlar için abonelerden ücret alınacağını söyleyen Sorgun, bu yüzden abonelerin, sayaca herhangi bir müdahelede bulunmadan alo185'i araması gerektiğini sözlerine ekliyor.

Bazı illerde belediyeler tarafından karşılanan bozuk sayaç bedelleri, Konya'da aboneler tarafından ödenecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious