Su taşkınları önceden bilinecek

Su taşkınları önceden bilinecek.19292
  • Giriş : 01.03.2007 / 00:00:00

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğünün, su taşkınlarını önceden belirlemek amacıyla yürütüğü projenin 3-4 yıl içinde istenilen tahmin oranına erişilebileceği bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

DSİ Genel Müdürlüğü Etüd ve Plan Dairesi Başkanlığı Rasatlar Şube Müdürü Ziyaettin Durmaz, Türkiye Acil Sel ve deprem İyileştirme (TEFER) Projesi kapsamında sürdürülen, su taşkınlarını tahmin için yapılan çalışmaları, AA muhabirine anlattı.

Dünya Bankasından sağlanan kredi ile başlayan proje çalışmaları kapsamında, 2001 yılında uzaktan algılama uydu sistemli istasyonların belirlenen bölgelere kurulmasına başlandığını hatırlatan Durmaz, ''2 yıl içinde 129 uydu sistemli su ölçüm, 206 adet meteoroloji, 3 adet de yağış radar istasyonu kurduk'' diye konuştu.

Taşkınların önceden tahmin edilmesi için batı Karadeniz, Susurluk, Gediz ve Büyük Menderes havzalarının pilot bölge seçildiğini anlatan Durmaz, şunları söyledi:

''Tahmin için kurulan model programlarımız 2003 yılında faaliyete geçti. Pilot bölgelerde kurulan istasyonlardan gelen veriler otomatik olarak 2 model programa girmekte. Model programlardan ilki 48 saat önceden yağış tahminini yaparak, verileri akış tahmini yapan modele göndermekte. Bu model programına, ayrıca su ölçüm istasyonlarından gelen veriler de girmekte. Model programımız 48 saat önceden taşkın olup olmayacağı konusunda değerler üretebiliyor.''

Model programlarla ilgili eksiklerin tamamlanması için çalışmaların sürdürüldüğünü kaydeden Durmaz, 3-4 yıl içinde su taşkınlarını tahmin oranının istenilen seviyeye ulaşabileceğini söyledi.

Doğu Karadeniz ve Akdeniz bölgelerinin model içine alınması için çalıştıklarını, önümüzdeki yıllarda da yurt genelinde verilen taşkın tahmin modellerinin değerlendirileceğini belirten Durmaz, su taşkınlarının her zaman olacağını, hedeflerinin bu taşkınları önceden tahmin ederek can ve mal kaybını en aza indirmek olduğunu kaydetti.

-BULGARİSTAN İLE ORTAK ERKEN UYARI SİSTEMİ ÇALIŞMASI-

Bulgaristan ve Türkiye'nin birlikte AB fonlarından yararlanarak Meriç Nehri'nin neden olduğu taşkınları tahmin ve erken uyarı sistemi için ortak çalışma yürüteceğini de anlatan Durmaz, ''Erken uyarı ve tahmin modellerinin alımları sürüyor. Bulgaristan ile 2008 yılında ortak çalışmaya başlayacağız'' dedi.

Kurulması planlanan sistem ile taşkınların en az 15 saat önceden belirlenmesinin hedeflendiğini belirten Durmaz, ''Meriç Nehri'nin neden olduğu taşkınları önceden tahmin ederek, daha etkili önlem alabileceğiz'' dedi.

-''YAĞIŞ AZ TAŞKIN OLMAZ DEMEYELİM''-

Bu yıl yağışların az olduğuna dikkati çeken Durmaz, bunun bahar aylarında taşkınların olmayacağı anlamına gelmediğini kaydederek, ''Yağışlar az oldu, taşkın olmaz dememeliyiz. Taşkın yağışın şiddetiyle ilgilidir. Yağışların az olduğu yıllarda da taşkınlara maruz kalınabilir'' şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious