Su yok, büyük zam kapıda

Su yok, büyük zam kapıda .8085
  • Giriş : 01.08.2007 / 17:00:00

Su kesintilerinin sanıldığı kadar yararlı olmadığını belirten Topbaş, su fiyatlarına zam yapılacağını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Amaçlarının suyun idareli kullanılması olduğunu vurgulayan Topbaş, “Artık tüketim alışkanlığımızı değiştirmek ve tasarruf alışkanlığı kazanmak zorundayız. Su konusunda istediğimiz tasarrufu sağlayamadık. Büyük oteller ve turizmle ilgili büyük tesisler bizden turizme destek için su fiyatlarında indirim istemişlerdi. Yapmıştık. Şimdi, hem kaynak yaratmak hem de su tasarrufuna yöneltmek için ciddi bir zam yapacağız. Zam yapılırken de çok tüketenden yüksek fiyat, az tüketenden düşük fiyat prensibi uygulanacak. Önlemlere ek olarak da apartman ve tesis girişlerindeki vanalar ayarlanarak basınç biraz düşürülürse, aynı süre içinde akan sudan da tasarruf edilmiş olur” dedi.

Su fiyatlarının tespitinde "çok tüketenlerden yüksek fiyat, az tüketenlerden düşük fiyat" prensibi uygulanacağını belirten Topbaş, kararın yakın bir dönemde Belediye Meclisi'ne sunulacağını söyledi.

İSKİ'NİN GÜNDEMİNDE ZAM YOK
Konuyla ilgili Gazeteport'un ulaştığı İski yetkilileri ise gündemlerinde zam olmadığını belirtti. Zam ile ilgili kararın kendilerine iletilmediğini belirten yetkililer ilerki günlerde konuyla ilgili açıklama yapılacağını söyledi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı basın danışmanları ise kararın henüz fikir aşamasında olduğunu, gerekli prosedürlerin yerine getirilmesinin ardından zam kararının İski'ye tebliğ edileceğini vurguladı.

BİRİM FİYATLARI

Halen konutlar, dernekler, vakıflar ve oteller suya ayda 30 metreküpe kadar 1.71 YTL, bu miktarın üzerindeki kullanıma ise 3,41 YTL ödüyor. Şehit ve gazilerden ise 30 metreküpe kadar 0.85, bu miktarın üzerindeki kullanım içinse 1.71 YTL alınıyor. İşyerleri ise ayda ilk 9 bin metreküpe kadar 3.41, bu miktarın üzerinde ise 2,08 YTL ödüyor.

MİLLİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious