Subasar ormanlarını feda etmeye değer mi?

Subasar ormanlarını feda etmeye değer mi?.22993
  • Giriş : 15.11.2007 / 11:35:00

İstanbul'un su ihtiyacını karşılamak için Kırklareli'nin Demirköy ilçesindeki Longoz (Subasar) ormanlarının suyunun alınmasının, ekosistemi altüst edeceği belirtiliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Trakya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Kaya, Rezve Deresi'nin sularının İstanbul'un su ihtiyacını karşılama projesi kapsamında alınmasının tehlikeleri konusunda uyardı.

Dünyanın her yerinde büyük önem verilen ve korunan bu alanların biyolojik çeşitlilik açısından çok önemli olduğunu ifade eden Kaya, "İstanbul'un su ihtiyacını karşılama projesi, dünyanın en önemli ekosistemlerinden biri olan Longoz ormanlarının sonu demektir" dedi.

"Bu ormanın en önemli özelliklerinden biri kış aylarında taban kısımlarının su ile kaplı olmasıdır" diyen Kaya, "Varlığını devam ettirebilmesi için de sürekli suya ihtiyaç duymaktadır. Bu özelliğiyle de kendine özgü farklı bitki ve hayvan topluluklarına sahiptir. Bu bölgenin sularının alınması çok büyük olumsuzluklara neden olacaktır" diye konuştu.

En iyi korunmuş subasar ormanı

Kaya, ulusal ve Avrupa ölçeğinde korunabilmiş en önemli Longoz ormanının yer aldığı İğneada bölgesinin, içerdiği farklı ekosistemleriyle yöredeki birçok hayvan türü için kaliteli ve farklı yaşam alanları oluşturduğunu bildirdi.

194 ayrı kuş türü var

Longoz ormanlarında yaklaşık 194 kuş türünün gözlendiğini ifade eden Kaya, "Longoz ormanlarında görülen yaklaşık 544 bitki, 310 böcek, 28 balık, 46 memeli, 194 kuş ve 17 sürüngen türünün yaşam alanlarını kurtarmak elimizde" dedi.

İstanbul'a yeter mi?

Bazı bilim adamları da, buradan alınacak suyun İstanbul'a kısa vadeli bir çözüm sağlayacağını, suyun kısa sürede tükeneceğini ve ormanların bu arada kuruyacağı konusunda uyarıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious