Suç arttı, sektör patladı

  • Giriş : 07.08.2006 / 00:00:00

Başta hırsızlık olmak üzere suç oranlarındaki yüksek artış, güvenlik şirketi patlamasına yol açtı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Özel güvenlik şirketi ve personeli sayısında tam bir patlama yaşanıyor. Son 1.5 yılda 565 özel güvenlik şirketi kuruldu. Bu gelişmeyle birlikte özel güvenlik işi önemli bir istihdam kapısı oldu. Yetkililerin verdiği bilgiye göre şirketlerin dışında yine son 1.5 yılda güvenlikçi eğitimi veren 333 kurum faaliyete geçti.
Hırsızlık, saldırı, kapkaç gibi yaygın suç oranlarındaki büyük artış, güvenlik talebinde de patlamaya yol açtı.

Konutlar, konut siteleri yüksek duvarlarla çevrilmeye başlandı. Bahçesinin etrafını ışın dedektörüyle koruyan, kapısında 24 saat güvenlikçi bulunduran konutların sayısı çoğaldı.

1.5 milyar dolarlık pazar

Bu gelişmenin nedeni suç oranlarındaki patlama. Emniyet kaynaklı açıklamalara göre, bu yılın ilk ayında, geçen yılın tamamı kadar suç işlendi. Bu da yüzde 100'e yakın bir artış olduğu anlamına geliyor.
Suç oranı arttıkça güvenlik sektörü de büyüyor. Polis sayısı 180 bin olan Türkiye'de özel güvenlik görevlisi sayısı 250 bine ulaşmış durumda.
Sektörle ilgili yasanın kabulünden bu yana geçen 1.5 yıl içerisinde 565 özel güvenlik şirketi ile 333 özel güvenlik eğitim kurumu Emniyet Genel Müdürlüğü'nden çalışma izni alarak faaliyetlerine başladı.

İnşaat sektöründeki büyüme sonrası kurulan yeni sitelerin özel güvenlik gücü talebi, sektörde geniş iş olanağı sundu. Sektörün toplam hacmi 1.5 milyar dolara ulaştı.

Talep büyük illerde

Elektronik güvenlik sistemleri satışında 2005'te yüzde 20 artış olmuştu. 220 milyon dolarlık büyüklüğe ulaşan sektörde bu yıl da yüzde 20 büyüme bekleniyor. Beş yıl içindeki hedef 1 milyar dolar.

Güvenlik Endüstrisi Sanayicileri Derneği (GESİDER) Başkanı İsmail Uzelli, en çok talep gördükleri illerin İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya olduğunu söyledi.

Merkezi Güvenlik Sistemleri Genel Müdürü Cem Onat, "Tüketiciler daha bilinçli davranmalı. Bazı firmalar yurtdışından ne bulduysa getirip satıyor.
Fiyattan önce yapılan sistemin işlevi ve sürekliliği önemli, hizmet sonrası servisi iyi olan firmaları tercih etmeliler. Elektronik sistemler caydırıcı ancak iyi olmayan bir sistemi, hırsızlar kolaylıkla alt edilebiliyor" diye konuştu.

Cezası ertelenen özel güvenlikçi olabilecek

Adalet Bakanlığı, yeni TCK'nın yürürlüğe girdiği 1 Haziran 2005'ten önce işlemiş olduğu bir suçtan dolayı aldığı cezası ertelenen kişilere, 'özel güvenlikçi' olabilme yolunu açtı. Bakanlık, yeni TCK'daki "denetim süresi yükümlülüklere uygun veya iyi halli olarak geçirildiği takdirde, ceza infaz edilmemiş sayılır" hükmünden hareketle, suç işlemiş kişilere özel güvenlik sektöründe görev yapma yolunu açmış oldu. Mevcut düzenleme bu olanağı engelliyordu.

Mahkûm olursa atılacak

Valiliklere yeni uygulama yazısı gönderen İçişleri Bakanlığı, 1 Haziran 2005'ten önce işlemiş olduğu bir suçtan dolayı ceza almış bir kişinin, erteleme süresi içinde aynı veya başka bir suçtan ceza almaması veya hapis cezasına mahkûm olmaması halinde özel güvenlik görevlisi olabileceğini bildirdi. Bakanlık, deneme süresi içinde yeni bir suçtan mahkûm olunması halinde söz konusu kişinin görevine son verileceğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious