Suç kavramının fıkra ile imtihanı

Suç kavramının fıkra ile imtihanı.12992
  • Giriş : 14.11.2008 / 12:48:00

Ülkemizde adaletin kuralına göre mi, adamına göre mi işlediği sorusuna cevap teşkil edebilecek bir test dün akşam 32. Gün sayesinde başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bir fıkra kim anlatırs suç sayılır, kim anlatırsa suç sayılmaz, bir sözü kim söylerse ceza alır, kim söylerse ceza almaz. Bunun ölçüsü ne?

Dün akşam 32. Gün ekranlarında farkında bile olmadan yaşanan gelişme, adalet mekanizmasının nasıl işlediğini test edecek bir manzara ortaya çıkarttı.

32. Programında Can Dündar'ın büyük eleştirilere konu olan “Mustafa” filmi tartışılırken, program konuklarından AÜ Hukuk Fakültesi Kamu Hukuku öğretim üyesi olan Prof. Dr. Anıl Çeçen, Mimarsinan Belde Belediye Başkanı Cuma Bozgeyik'in Atatürk'e hakaretten ceza almasına neden olan fıkrayı anlattı. Hatta fıkrada eksik kalan kısmı diğer konuklardan tamamlayanlar oldu.

Hatırlanacağı üzere, 2007 yılında Selanik'e düzenlenen gezide halk arasında o pek meşhur 'şekerli kahve' fıkrasıyla Atatürk'e hakaret ettiği iddiasıyla Büyükçekmece 3 Asliye Ceza Mahkemesi'nde 1 yıldan 3 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan Mimarsinan Belde Belediye Başkanı Cuma Bozgeyik geçtiğimiz ay 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

Bozgeyik hakkında Büyükçekmece Cumhuriyet Savcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanun'un 1. maddesi uyarınca, "Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret ettiği ve sövdüğü" gerekçesiyle 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istenmişti.

Başkan Cuma Bozgeyik konunun medyaya yansımasından sonra AKP'den de uzaklaştırılmıştı...

Milliyet gazetesi Cuma Bozgeyik'e verilen hapis cezasını, “Edepsiz Başkan'a hapis!” başlığıyla duyurmuştu.

Şimdi merak edilen şu…

Acaba hangi fıkraya nasıl bir ceza verileceği kimin anlattığına bağlı olarak değişiyor mu?

AK Parti hakkında açılan kapatma davasına konu olan kimi örneklerin CHP söz konusu olduğunda görmezden gelindiğinin tartışıldığı şu günlerde, birinin başına sorun açan fıkrayı bir başkası anlatınca ne olacak?

Bakalım, burası Türkiye, olur böyle şeyler denilip geçilecek mi?

Mesele birilerinin ceza alıp almaması değil. Suçun ölçüsünün ne olduğu…

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*