Suç onlardan soruluyor

  • Giriş : 26.11.2006 / 00:00:00

Adli tıp uzmanları, cineyet ve hırsızlık gibi suçların aydınlatılmasında büyük rol oynuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Ana Bilim Dalında görevli uzmanlar, dünya televizyonlarında fırtınalar estiren ''CSI:Miami'' dizisindeki dedektifler gibi, ceset üzerindeki polenlerden kapıdaki kulak izine kadar birçok ip ucunu değerlendirerek faillerin yakalanmasını sağlıyor.

Bölümdeki Adli Polinoloji (polen bilimi) Laboratuvarında görev yapan Biyolog Dr. Sabri Candar, İngiliz araştırmacı Davis'in 1960'larda yaptığı araştırmalar sonucu tespit ettiği Türkiye'deki 30 binin üzerindeki endemik bitki türünün kriminal olayların çözümüne büyük katkısı olduğunu söyledi.

Polenlerin asla yok edilemeyen deliller olduğunu, saç ve giysi gibi yerlere tutunabildiklerini kaydeden Candar, ortamda yılın belirli dönemlerinde değişik polenler bulunduğunu anlattı.

Candar, ''Bu nedenle bir cesedin üzerindeki polenler, cinayetin yer, zaman ve bir yerden başka bir yere taşınıp taşınmadığının tespitinde büyük rol oynar'' dedi.

Polenler sayesinde ayrıca imza sahtekarlığı ve kaçakçılık gibi suçların da aydınlatılabildiğini kaydeden Candar, ''Bir belgenin üzerindeki imzanın sahte olup olmadığı, üzerindeki polenler sayesinde anlaşılabilir. Eğer belgedeki polenler imzanın atıldığı tarihte değil de yılın başka bir döneminde ortamda bulunuyorsa o imza sahte demektir'' diye konuştu.

Adli olayların aydınlatılmasındaki başka bir doğal kanıtın da böcekler olduğunu bildiren Candar, cesetlerdeki böceklerin gelişiminden yola çıkılarak ölüm zamanının belirlenebildiğini söyledi.

BİR CİNAYET ÖYKÜSÜ

Doğal kanıtlar sayesinde aydınlatılan olaylar bulunduğunu belirten Candar, cinayet zanlısı olarak yakalanan bir kişinin ayakkabısının altındaki çamurun incelenmesi sonucunda suçsuzluğunun ortaya çıkarıldığını anlattı.

Candar, ''Söz konusu kişinin ayakkabısının altındaki çamurda cinayet işlenen bölgedeki polenlerin bulunmaması masum olduğunu kanıtlamaya yetmişti'' diye konuştu.

ISIRIK VE KULAK İZİNDEN SUÇLU TAYİNİ

Adli Diş Hekimliği ve Yeniden Yüzlendirme Biriminde görevli Prof. Dr. Sema Aka da kimliği bilinmeyen cesetlerin dişleri üzerinde yapılan çalışmayla kimlik, yaş ve DNA'nın belirlenebildiğini söyledi.

Türkiye'de diş hekimlerinin kayıtlarının Interpol'un belirlediği kriterlere uygun olmamasından kaynaklanan sorunlar yaşandığını belirten Aka, Ankara Diş Hekimleri Odasının bu yönde bir çalışma başlattığını bildirdi.

İskelet halinde bulunan cesetlerin yüzlendirme işleminin yapıldığını kaydeden Aka, bu yöntemle Elmadağ'da işlenen bir cinayetin aydınlatılmasını sağladıklarını anlattı.

Aka, suç faillerinin ısırık izlerinden de yakalanabildiğini ifade ederek, 28 yaşındaki bir öğretmeni katleden zanlının bu yöntemle tespit edilebildiğini belirtti.

Son zamanlarda artan hırsızlık olaylarının aydınlatılmasında parmak izi kadar kulak izinden de yararlanılabildiğini bildiren Aka, ''Hırsızlar genellikle birisi olup olmadığını anlamak için kulaklarını dayayarak içeriyi dinler. Bıraktıkları izlerden yola çıkılarak kulak şekli çıkarıldığında, yakalanan zanlının suçu işleyip işlemediği anlaşılabilir'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious